Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Wielkie czyszczenie bulwarów!

Dodano: 2018-09-25 16:00:00
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Bulwary przeszły generalne czyszczenie po imprezowym lecie. Wszystko w ramach akcji "czysta przestrzeń – wspólna sprawa".

Na deptak przy Wiśle wyjechało aż 7 różnych maszyn, które usuneły m.in liście, papierki, niedopałki, czy plamy po jedzeniu. Jedna z nich walczyła też z zaschniętymi gumami do żucia. Kształtem przypominała miotacz protonów z filmu „Pogromcy duchów”, więc najbardziej przyciągała uwagę przechodniów.

- Najciekawiej wygląda maszyna do zdrapywania gum. Jak się spojrzy na Płytę Desantu to jest ich zatrzęsienie, więc jeśli się przemnoży to przez liczbę płyt, może ich być nawet kilka tysięcy – mówi Jan Piotrowski z warszawskiego ratusza. 
Do sprzątania wykorzystane zostało także urządzenie, które przy pomocy gorącej wody i ciśnienia usunęło m.in. plamy z jedzenia. Bliskość lokali gastronomicznych powoduje bowiem, że codziennie pojawiają się nowe ślady po sosach i tłuszczu.

Nad Wisłą odbyły się także warsztaty na temat ekologii dla najmłodszych. Mogli oni dowiedzieć się, w jaki sposób powstają zanieczyszczenia, co to jest smog i jak wpływa on na nasze zdrowie. Dzieci z warszawskich szkół i przedszkoli na własne oczy zobaczyły jak powstają trujące gazy i nauczyły się co robić, żeby jak najmniej ich wytwarzać.

Warszawiacy mogli też zbadać swoje płuca w specjalnym SPIRObusie. Bezpłatnie, bez skierowania, mogli dowiedzieć się w jakiej są kondycji i jak zanieczyszczenia wpływają na ich stan.

- To jest bezpłatne badanie, które powinien zrobić sobie każdy, szczególnie w dobie kiedy dyskutujemy o zanieczyszczeniach powietrza – tłumaczy Jan Piotrowski.Podczas akcji wyczyszczono odcinek od Płyty Desantu do Mostu Poniatowskiego. Następne „wielkie sprzątanie” już w nadchodzący weekend  podczas Biegu Wegańskiego, przed którego startem, sami sportowcy będą „oczyszczać” swój tor do biegu.

az

Podziel się: