Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Ulicami stolicy przejdzie marsz pro-choice. „Aborcja jest jak most - łączy"

Dodano: 2018-09-25 18:30:30
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

W niedzielę demonstracja z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji ruszy ulicami Warszawy. Organizatorzy będą domagać się legalnej, bezpiecznej, dostępnej i darmowej aborcji na żądanie.

Dyskusja na temat aborcji toczy się już od wielu lat, jednak według organizacji oraz ruchów społecznych pro-choice nie przynosi ona żadnych konkretnych rezultatów. Przez Warszawę ruszy kolejna demonstracja, której celem będzie ponowne ożywienie debaty aborcyjnej.

Hasła, które będą przyświecać demonstrantom to między innymi "aborcja znaczy życie" czy też "aborcja - legalna, bezpieczna, darmowa i przede wszystkim dostępna". Podczas dzisiejszej konferencji organizatorzy marszu przekonywali, że aborcja jest zjawiskiem powszechnym i nie powinna być przedmiotem uprawiania polityki.

- Niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, ilości dzieci czy w ogóle posiadania dzieci, codziennie wiele osób przerywa ciąże. Setki tysięcy z nas zdecydują się na to w ciągu najbliższych lat. Aborcja to nie jest deklaracja polityczna, to nie jest sprawa światopoglądowa, to jest nasza codzienna rzeczywitość - przekonują członkinie komitetu organizacyjnego marszu.

W trakcie briefingu prasowego organizatorki marszu zażyły tabletki poronne przekonując, że aborcja to nic złego i jest częścią naszego życia. Jak mówią, był to gest solidarności z kobietami, które chciałyby dokonać aborcji, ale boją się nawet o niej rozmawiać.

Marsz przejdzie między innymi Mostem Poniatowskiego, który dla organizatorów demonstracji ma szczególne znaczenie.

- Przechodzimy przez Most Poniatowskiego, co jest też symboliczne, dlatego że most tak jak aborcja, łączy. Ale też odzyskujemy go, bo ten most kojarzy się z grupami nazistów, nacjonalistów, którzy 11 listopada przechodzą tamtędy i demolują Warszawę. My w tym roku chcemy pokazać, że aborcja jest codziennością i dlatego odbieramy symbolicznie tą przestrzeń - mówi Natalia Broniarczyk z komitetu organizacyjnego marszu.

Marsz z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji rozpocznie się 30 września o godz 17:00 - ruszy z Ronda Dmowskiego i zakończy się na Rondzie Waszyngtona.

Materiał Mateusza Stępnia:

ms

Podziel się: