Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Aktywiści chcą reklamowego ładu. Miasto zapowiada konsultacje

Dodano: 2017-04-15 11:33:12
fot. zegnamyreklamy.pl
fot. zegnamyreklamy.pl
Społecznicy kilku warszawskich ugrupowań upominają się o zapanowanie nad reklamowym chaosem. Połączyli swoje siły, aby przypomnieć o potrzebie uporządkowania przestrzeni. Miasto już odpowiedziało na akcję.
Pod prostym hasłem "Żegnamy reklamy!" podpisało się stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, ale również mniejsze ugrupowania takie jak Ochocianie, Rembertów Bezpośrednio, Mieszkańcy Miasteczka Wilanów, Nasze Miasteczko czy Ruch Sąsiedzki Targówek-Zacisze-Bródno. To oni uruchomili wspólnie witrynę internetową zegnamyreklamy.pl. Poza tym w sieci pojawił się już krótki spot reklamujący akcję.


W ten sposób społecznicy chcą przypomnieć władzom miasta jak dużym problemem są wszechobecne bannery, tablice, samochody będące "billboardami na kółkach" czy po prostu telebimy. Duży wkład w inicjatywę mają też sami internauci, którzy za pośrednictwem portalu będą mogli zgłaszać swoje propozycje miejsc, nad którymi trzeba zapanować pod kątem reklamowym.

MJN i lokalne stowarzyszenia proponują też swego rodzaju kodeks dobrych praktyk w oparciu o przykłady z innych miast - widać tu między innymi opisy rozwiązań z Krakowa, Gdańska, Grenoble i Oslo. Propozycje przewidują między innymi zakaz umieszczania w centrum miasta LED-owych telebimów, a także uporządkowanie szyldów i witryn.

Jeszcze w piątek miasto przypomniało o tym, że ma w planach doprowadzić Warszawę do reklamowego ładu. To dzięki uchwale krajobrazowej, nad którą trwają prace. Dzięki niej każdy samorząd będzie mógł ustalić swoje własne reklamowe reguły. Pozwoliły na to przepisy uchwalone przez sejm poprzedniej kadencji.

Sęk w tym, że prace nad uchwałą trwają już ponad rok. Kiedy będziemy mogli zobaczyć realne efekty? Zdaniem urzędników już 5 czerwca, kiedy projekt zostanie poddany konsultacjom.

nd

Podziel się:

netgraf.pl