Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

„Vote in Warsaw" - aktywiści zachęcają cudzoziemców do głosowania

Dodano: 2018-10-10 19:00:00
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Zdaniem aktywistów, obcokrajowcy mieszkający w Warszawie nie są świadomi tego, że mogą bez problemu zagłosować w wyborach. Stworzyli dla nich anglojęzyczną stronę-poradnik, gdzie cudzoziemcy mogą wypełnić odpowiedni wniosek.

W Warszawie mieszka kilkanaście tysięcy cudzoziemców, którzy łącznie stanowią ok. 2-3% populacji całego miasta. Wybory samorządowe kojarzą im się jednak z czymś, co nie do końca ich dotyczy. A jeśli nawet nie są obojętni w kwestii rozwoju lokalnej polityki, w większości nie wiedzą jednak co trzeba zrobić, by w głosowaniu wziąć udział.

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obcokrajowców, stworzyli anglojęzyczną stronę internetową (link do strony), na której krok po kroku opisane jest jak wziąć udział w głosowaniu. Na stronie można również wygenerować wniosek o dopisanie do rejestru wyborców, który później trzeba wydrukować i zanieść do urzędu dzielnicy. Jak podkreślają aktywiści, jedynym warunkiem, który trzeba spełnić by móc głosować, to posiadanie europejskiego obywatelstwa.

- Ważne, żeby byli obywatelami Unii Europejskiej, to jest jedyny wymóg. Poza tym, trzeba mieszkać w Warszawie i przedstawić jakiś dowód na to, że ma się przykładowo wynajęte mieszkanie. Ratusz nie podjął wysiłku, by mieszkających tu obcokrajowców poinformować o tym, że mogą głosować. Zrobiliśmy to za nich i stworzyliśmy specjalną stronę internetową dla cudzoziemców - przyznaje Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze.

Jan Mencwel zaznaczył również, że w ich akcji nie chodzi o to, by w ten sposób zaskarbić sobie sympatię cudzoziemców i skłonić ich do głosowania na komitet wyborczy Miasto Jest Nasze. Aktywiści twierdzą, że obcokrajowcy to zwyczajni mieszkańcy Warszawy, którzy powinni angażować się w polityczną przyszłość miasta. Chcą ich zachęcić do tego, by wybrali swoich przedstawicieli w samorządzie.

- Takie osoby są naszymi sąsiadami, są mieszkańcami Warszawy takimi samymi jak my i chcemy ich zachęcić, żeby również wzięli udział w wyborach samorządowych. Nasza akcja nie zachęca do głosowania na konkretny komitet, tylko do tego, by wziąć udział w wyborach i zagłosować tak, jak się uważa - dodaje Jan Mencwel.

Warto zwrócić uwagę na to, że w stolicy wśród obcokrajowców najwięcej jest Ukraińców, którzy pomimo stałego pobytu w Warszawie i odprowadzania tutaj podatków głosować nie mogą. Dlaczego? Bo nie są obywatelami Unii Europejskiej. W tej sprawie zaplanowano publiczną debatę 18 października o godz. 19:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie przy ul. Zamenhofa 1.

ms

Podziel się: