Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Coraz więcej cudzoziemców w Warszawie

Dodano: 2018-10-11 10:30:07
Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Mazowiecki Urząd Wojewódzki

W Warszawie żyją ludzie z 142 różnymi obywatelstwa. To są migranci m.in. z Ukrainy, Chin, Wietnamu, USA czy Indii. „Głównie to osoby w wieku 20-39 lat. Nieznacznie przeważają mężczyźni w stosunku do kobiet”.

Mieszkańcami Warszawy od lat są nie tylko obywatele Polski, ale też innych krajów europejskich i też tzw. „trzecich państw”. Aby mieć możliwość pracować i mieszkać w polskiej stolicy, a także swobodnie poruszać się po całym obszarze unijnym – obcokrajowcy ubiegają się o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały. To nie tylko daje im możliwość legalnego pobytu na terytorium Polski, ale też otwiera "drzwi" do innych krajów europejskich.

Ostatnio Urząd ds. Cudzoziemców opublikował raport, z którego wynika, że na Mazowszu żyje około 115 tysięcy obcokrajowców.

- Od kilku lat obserwujemy na Mazowszu wzrost liczby osób ubiegających się o zezwolenie na pobyt. Już w tym roku w naszym województwie wnioski złożyło 53 tys. cudzoziemców. W zeszłym roku to było nieco ponad 62 tys. osób. Przy zachowaniu obecnego trendu można się spodziewać, że ta liczba będzie w tym roku lekko przekroczona – mówi Jakub Dudziak, rzecznik urzędu.

Skala migracji i ubiegania się o pobyt w warszawskich urzędach ds. cudzoziemców błyskawicznie rośnie. Obcokrajowcy z sąsiednich krajów często szybciej niż inni się integrują, błyskawicznie uczą się polskiego, pracują i zakładają tu rodziny.

- Głównie o zezwolenie na pobyt biegają się obywatele Ukrainy. Pozostałe najliczniejsze grupy cudzoziemców to są obywatele Białorusi, Chin i Indii – mówi Jakub Dudziak.

Z obserwacji analityków i statystyk Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego ds. Cudzoziemców wynika, że liczba obcokrajowców w Warszawie będzie stopniowo rosła. 

- Głównie to są osoby w wieku 20-39 lat. Nieznacznie przeważają mężczyźni w stosunku do kobiet – podkreśla Jakub Dudziak.

am

Podziel się: