Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Uwaga! Cichy zabójca powrócił

Dodano: 2018-10-11 07:13:59
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Śmiertelnie groźny czad wraz z sezonem grzewczym znów daje o sobie znać. Gdzie tym razem?

Troje dzieci trafiło do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. W ich domu przy ulicy Narcyzowej w Wawrze strażacy stwierdzili przekraczające normy stężenia tej substancji w powietrzu. Dzieci były osłabione i źle się czuły, dlatego rodzice wezwali pomoc. Obecnie życiu dzieci nie zagraża niebezpieczeństwo.

Śmiertelnie groźny

- Wiele osób nadal uważa, że czad można wyczuć, tak jak dym z ogniska. To niemożliwe, nawet przy jego wysokim stężeniu - mówi młodszy brygadier Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Straży Pożarnej.

Podstawowym sposobem przeciwdziałania powstawania czadu są regularne przeglądy instalacji wentylacyjnej, kominowej i przewodów gazowych. Kontrole muszą być przeprowadzane przez kominiarzy przynajmniej raz w roku. Dbanie o stan instalacji to prawny obowiązek właściciela nieruchomości - za brak aktualnego przeglądu grozi odpowiedzialność karna, nawet do 12 lat więzienia.

Wszyscy posiadający w domach piece gazowe lub kominki, powinni zainwestować w czujniki czadu, które alarmują o jego ulatnianiu. Warto pamiętać, że są one tylko uzupełnieniem sprawnej i regularnie kontrolowanej wentylacji.

Podziel się: