Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

"Bolączka warszawska": 1500 wakatów w warszawskich szkołach

Dodano: 2018-10-16 06:09:44

"Deforma edukacji - likwiduje wszystko, co było wypracowywane latami"- mówi wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński. 

Według danych stołecznego ratusza w ostatnim roku z pracy odeszło około 400 osób. Obecnie w warszawskich szkołach jest ponad 1500 wakatów. Brakuje głównie polonistów, anglistów, matematyków i wychowawców w świetlicach.

Nie pomaga nawet to, że pensja nauczyciela w Warszawie jest średnio o tysiąc złotych większa niż w innych miastach Polski. Do tego Ministerstwo Edukacji daje niewielkie podwyżki. 

- W tej chwili mamy do czynienia z dosyć żałosnymi podwyżkami - w zeszłym roku był to upokarzający 1%, w tym roku - teoretycznie 5 %, a w praktyce 3,8% - mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Stołeczny ratusz stara się przeciwdziałać odpływowi nauczycieli, przede wszystkim tych młodych. Wśród systemu zachęt znajdzie się m.in. placówka doskonalenia nauczycieli oferująca dodatkowe kształcenie młodym pracownikom oświaty. Miasto podkreśla jednak, że nie przyniesie to szybkich efektów.

- Choć w stołecznych placówkach pracuje stosunkowo dużo młodych nauczycieli - co czwarty jest przed 35 rokiem życia, to ci ludzie po kilku latach zostawiają szkołę i odchodzą z reguły do lepiej płatnej pracy. To jest bolączka warszawska - podkreśla Joanna Gospodarczyk, Dyrektor Biura Edukacji w warszawskim ratuszu. 

Trwają rozmowy z wykładowcami uczelni wyższych, aby to oni wypełnili braki kadrowe.

pt

Podziel się: