Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Otwarty warsztat rowerowy – atrakcja na Bazarze Różyckiego!

Dodano: 2018-10-16 15:00:00
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Zasada jest jedna: przychodzisz, dostajesz narzędzia i swój zepsuty rower naprawiasz…sam.

 

Może tu przyjść każdy. Mały, duży, młodszy, starszy, chłopak czy dziewczyna. Jednak OWR wyróżnia się na tle setek warszawskich warsztatów. Tutaj bowiem nie oddaje się sprzętu do naprawy, ale reperuje się go...samemu!

- Przyjść może każdy, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Jeżeli masz jakiś cel rowerowy, czy chcesz po prostu powbijać gwoździe, powkręcać śrubki, to drzwi są otwarte dla każdego! – podkreśla Michał Wojtkowski, jeden z pomysłodawców Otwartego Warsztatu Rowerowego.

W lokalu dostępne są wszystkie potrzebne narzędzia, a osobom którym kompletnie obce jest majsterkowanie, pomocą służą zawodowi mechanicy.

- Chcielibyśmy, żeby ludzie uczyli się robić wszystko od podstaw sami. Często są zaskoczeni, jakie to jest proste. Zależy nam na tym, żeby warszawiacy przychodzili tutaj, gdzie jesteśmy my, gdzie mają do dyspozycji narzędzia, robili co potrzebują, a w razie czego służymy pomocą dla mniej zorientowanych. Tak, żeby następnym razem potrafili już to zrobić sami w domu – tłumaczy Michał Wojtkowski.

Pomysł na taki rodzaj warsztatu wpadli Michał Wojtkowski i Emilia Szenderłata, którzy na co dzień współpracują ze stowarzyszeniem „Mierz Wysoko”. Pracują tam z młodzieżą z ubogich rodzin, z jak to sami określają „dziećmi ulicy”. Starają się wypełnić im wolny czas, który najczęściej spędzają one właśnie na ulicy, snując się bez celu, nierzadko popadając w konflikt z prawem w bardzo młodym wieku. Wraz z nimi odwiedzają na przykład schroniska, biorą udział w różnych warsztatach, czy chociażby pomagają w warsztacie.

W Warsztacie obowiązuje też pewna zasada. Dzieciaki, które przepracują 10 godzin na rzecz innych, otrzymują rower na własność. Sprzątają np. teren wokół warsztatu, pomagają starszym ludziom w zakupach, wyprowadzają psy. W ten sposób uczą się, że w życiu nie ma nic za darmo, ale też że ciężka i uczciwa praca popłaca.

Oprócz młodzieży, Michał i Emilia pomagają także uchodźcom. Ostatnio współpracowali z kobietami z Czeczeni, które mieszkają w ośrodku dla uchodźców w okolicach Otwocka. Podarowali im rowery, dzięki którym mogą one jechać do oddalonych od ośrodka sklepów. Nauczyli je także jazdy na tym środku lokomocji, bo nie wszystkie potrafiły się na nich poruszać.

Warsztat jest otwarty w każdą sobotę między 11 a 15. Można odwiedzić go także w inny dzień tygodnia, wcześniej jednak kontaktując się przez tą stronę.

az

Podziel się: