Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Prawo głosu dla cudzoziemców spoza UE w wyborach samorządowych. Tak czy nie?

Dodano: 2018-10-17 15:00:00
fot. pixabay
fot. pixabay

Jutro o godz. 19:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie przy ul. Zamenhofa 1 odbędzie się debata na temat praw wyborczych dla obcokrajowców z tzw. krajów trzecich. Wydarzenie jest otwarte.

Trzy dni przed wyborami samorządowymi odbędzie się dyskusja dotycząca licznej grupy osób w Warszawie, która w tym roku na pewno nie zagłosuje na wybranego kandydata. Dlaczego? Bo nie są obywatelami Unii Europejskiej. 

Z danych urzędu ds. cudzoziemców wynika, że liczba wniosków o zezwolenie na pobyt w Warszawie w dwóch ostatnich latach prawie dwukrotnie wzrosła. W większości o pobyt wnioskują Ukraińcy, Białorusini, Chińczycy i Hindusi, którzy pomimo stałego pobytu w Warszawie i odprowadzania tutaj podatków głosować nie mogą. Dlaczego tak jest i czy kiedyś to się zmieni? To prowadzące tematy tej dyskusji.

W debacie udział wezmą: Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, Jerzy Stępień, były prezes TK oraz współtwórca ustawy samorządowej, Myroslava Keryk, prezes ukraińskiej fundacji „Nasz wybór” , reżyser Iwan Wyrypajew oraz warszawski aktywista Viet Hoang Nguyen.

Debata zacznie się jutro o godz. 19:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie przy ul. Zamenhofa 1.

Podziel się:

netgraf.pl