Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Tysiące osób dopisało się do rejestru wyborców. „Jesteśmy zaskoczeni"

Dodano: 2018-10-17 19:00:00
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Do tej pory wniosków o dopisanie się do rejestru wyborców złożyło ponad... 26 tysięcy mieszkańców! To wynik kilkukrotnie wyższy niż w przypadku ubiegłych wyborów samorządowych. 

Zbliżające się wybory samorządowe cieszą się szczególnym powodzeniem wśród mieszkańców, którzy do tej pory w rejestrze wyborców nie figurowali. W 2014 roku dopisanych zostało nieco ponad 4 tysiące osób. W tym roku rejestr został uzupełniony o kolejnych... 18,5 tysięcy warszawiaków! Urząd miasta nie kryje swojego zdumienia i przyznaje, że takiej liczby się nie spodziewał.

- Skala zainteresowania nas zaskoczyła. Cztery lata temu przez cały rok dopisało się 4345 osób, w tym roku samych wniosków mamy już 26 tysięcy, ok. 1,5 tysiąca zostało odrzuczonych, pozostała część czeka jeszcze na decyzje. Chcę skierować apel też do wszystkich, żebyśmy w najbliższą niedzielę poszli na wybory, zagłosowali i dopiero wtedy mogli narzekać, jeśli coś nie tak dzieje się w naszym mieście - przyznaje Agnieszka Kłąb, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Wydanie decyzji o wpisie do rejestru wyborców jest zawsze poprzedzone sprawdzeniem przez urzędnika, czy osoba która ubiega się o taki wpis na stałe mieszka (nie musi być zameldowana) w Warszawie, bo to jedyny warunek, który trzeba spełniać. Przykładowym dokumentem potwierdzającym stałe zamieszkanie w Warszawie może być umowa najmu lokalu, rachunek za media (gaz, prąd, internet) bądź pierwsza strona zeznania podatkowego PIT z potwierdzeniem złożenia go w Urzędzie Skarbowym w Warszawie.

Wnioski o dopisanie do rejestru wyborców składać można przez cały rok. Urzędnicy mają czas do 3 dni na wydanie decyzji o tym, czy wniosek rozpatrzyli pozytywnie czy negatywnie. Zatem jeśli ktoś nie zdążył dopisać się teraz do rejestru, nadal może złożyć wniosek do 30 października tak, by głosować w razie ewentualnej drugiej tury wyborów na prezydenta miasta.

Urząd miasta przy tak dużym zainteresowaniu dopisaniem się do rejestru zapewnia, że zasilił odpowiednie wydziały w urzędach dzielnic dodatkowymi urzędnikami tak, by wszystkie wnioski dokładnie sprawdzić. Tym samym zachęca do wzięcia udziału w wyborach, przekonując, że jeden głos może czasami zaważyć na ostatecznym wyniku.

- To jest ten jedyny moment raz na kilka lat, kiedy mamy realny wpływ na kształtowanie się władzy lokalnej. Owszem, jest to jedyny głos, ale tych jedynych głosów nazbiera się dużo, a to już przekształca się w konkretne punkty procentowe i może stanowić o ostatecznym wyniku wyborów - dodaje Agnieszka Kłąb.

Najwięcej wniosków o dopisanie się do rejestru wyborców zanotowano na Mokotowie (2405), Woli (2060) i Śródmieściu (1527). Ponadto, najwięcej takich wniosków wpłynęło z Lublina, Białegostoku i Łodzi.

ms

Podziel się:

netgraf.pl