Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Walka ze smogiem na Mazowszu. „Dużo zrobiliśmy dzięki środkom unijnym”

Dodano: 2018-10-18 08:27:15
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

O tym, jak skutecznie walczyć ze smogiem - dyskutowali uczestnicy 9. Forum Rozwoju Mazowsza.

Na forum zebrali się różni przedstawiciele biznesu i samorządów, a także naukowcy i aktywiści. Debata o czystości powietrza była oparta na zasadzie „Myśl globalnie, działaj lokalnie”, co znaczy, że wielkie zmiany zaczynają się od nas, od naszych domów, miast i regionów.

- Kwestia smogu to jest ciągle wyzwanie. Stare samochody i kopciuchy, a odpowiednio dużo spalin i pyłu powodują, że mamy dużą niską emisję -  mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Źródłami smogu, są piece węglowe, transport drogowy, przemysł, rolnictwo i energetyka. Są jednak sposoby na to, jak można zmniejszyć poziom smogu. W tych działaniach pomagają m.in. nowoczesne pomysły i środki unijne.

- Za te pieniądze udało się zrobić szereg rzeczy, na przykład termomodernizację, energia z odnawialnych źródeł. Powietrze jest i będzie czystsze, jednak jest to wyzwanie – dodaje Adam Struzik.

Władze lokalne działają na rzecz czystego powietrza i podkreślają, że ważna jest współpraca w tym zakresie z całą metropolią.

- Wiele działań kontrolnych podejmujemy przez straż miejską. Zakupiliśmy specjalne samochody-laboratoria, które jeżdżą i sprawdzają, czym pali się w piecach – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Kolejnym działaniem na rzecz ochrony powietrza jest wymiana tzw. „kopciuchów”, ale też zakup hybrydowego transportu publicznego.

- Kupujemy też nowe autobusy niskoemisyjne i zeroemisyjne. Rezygnujemy z pojazdów napędzanych silnikiem diesla. Ważna też jest wymiana pieców- dodaje Renata Kaznowska.

Co jeszcze działa sie podczas pierwszego dnia forum? Opowiada Renata Nastańska z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. 

Dzisiaj od godz. 10:00 na terenie Stadionu Legii druga część 9. Forum Rozwoju Mazowsza. Spotkania będą dotyczyły nowoczesnych technologii w edukacji, efektywnych działań w mediach społecznościowych i umiędzynarodowienia firm i regionów.

am

Podziel się:

netgraf.pl