Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Dlaczego Platforma Obywatelska od lat wygrywa w Warszawie?

Dodano: 2018-10-18 10:10:50
fot. pixabay
fot. pixabay

Kampania wyborcza dobiega końca, a kandydaci mają trzy dni przed pierwszą turą, żeby podsumować swoją działalność. „Fortel Patryka Jakiego się nie udał”.

 

Ostatnie sondaże wyborcze pokazują, że liczy się dwóch kandydatów. Według sondażu Kantar Millward Brown dla Gazety Wyborczej, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski wygrywa w pierwszej turze z wynikiem 42 procent. Według tego sondażu, Patryk Jaki może otrzymać 31-procentowe poparcie, a lider KWW Wygra Warszawa Jan Śpiewak, może liczyć na 4 procent poparcia.

- W Warszawie jest nadreprezentacja elektoratu liberalnego i lewicowego w tych ostatnich dwunastu latach. Dlatego też wybory wydają się być przewidywalne. Natomiast elektoraty się zmieniają, więc to nie jest takie oczywiste, że w Warszawie wygra reprezentant środowiska liberalnego – mówi politolog Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Platforma Obywatelska w Warszawie ma mocne korzenie i mimo wszystko - z badań politologicznych wynika że mieszkańcy dobrze oceniają dwanaście lat rządów obecnej prezydent w Warszawie. Kandydaci na prezydenta stolicy również mówią, że nie były to najgorsze lata. Chociaż politolodzy podkreślają, że afera reprywatyzacyjna zapadła w pamięć nie tylko mieszkańcom, ale też każdemu kandydatowi i pozwala na tworzenie napięć wokół ich głównego rywala.

- Widać, jak Warszawa się zmieniała w ostatnich latach. W sensie architektonicznym i funkcjonalnym. Podczas debaty warszawskiej, wszyscy kandydaci odwoływali się do tych pozytywnych zmian. Zawsze można lepiej, ale dorobek ostatnich należy ocenić pozytywnie – mówi Ewa Marciniak.

Zdaniem politologów, debata warszawska z kandydatami na urząd prezydenta miasta niewiele zmieniła. Chociaż był tam fragment, który mieszkańcy zapamiętają na długo.

- Pan Patryk Jaki próbował zdefiniować sytuację na własną korzyść. Próbował wprowadzić Rafała Trzaskowskiego w pewien dyskomfort namawiając go do rezygnacji z Platformy Obywatelskiej. Jednak cięta riposta Trzaskowskiego spowodowała, że ten fortel się nie udał. To zapamiętamy na pewno – mówi politolog.

Pierwsza tura wyborów będzie intrygująca, ale zdecyduje o wszystkim druga tura, 4 listopada.

- Druga tura, jeśli będą w niej Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski, będzie mobilizacją dla środowisk związanych z Koalicją Obywatelską i środowiskiem, które jest przeciwko Zjednoczonej Prawicy. Ta tura pokaże, jaką zdolność koalicyjną ma Koalicja Obywatelska – podkreśla Ewa Maria Marciniak.

 

am

Podziel się:

netgraf.pl