Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

IPN wznawia prace na "Łączce". Znajdą szczątki rotmistrza Pileckiego?

Dodano: 2017-04-18 10:43:05
fot. IPN
fot. IPN
We wtorek Instytut Pamięci Narodowej ponownie rozpocznie poszukiwania ofiar komunistycznego terroru. Prace będą prowadzone na Wojskowych Powązkach, a dokładnie na tzw. "Łączce".
To właśnie tam w czasie wojny i tuż po niej potajemnie pogrzebano żołnierzy i działaczy podziemia komunistycznego. Pierwszy etap prac w tym miejscu ruszył w 2012 roku. Do tej pory oznaleziono szczątki około 200 osób, w tym takich bohaterów jak Hieronim Dekutowski "Zapora", Bolesław Kontrym "Żmudzin" i Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

Tym razem IPN liczy na to, że uda się odnaleźć szczątki ok. 100 osób m. in. rotmistrza Witolda Pileckiego i generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Wiceszef IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje pracami tłumaczy, że do niedawna w miejscu, gdzie będą odbywały się poszukiwania znajdowały się współczesne nagrobki - udało sie je przenieść, dzięki czemu teren będzie w całości dostepny dla pracowników IPN.

Przez najbliższe dni archeolodzy mają przeszukiwać dwie kwatery, część oznaczonej literą Ł i całą Ł2. Prace w tym miejscu mają potrwać do końca czerwca. Może się jednak okazać, że znalezione szczątki będą w złym stanie. Tak było w czasie prac,
które na "Łączce" przeprowadzono jesienią. Część szczątków zostało zniszczonych przez koparki, które w latach 80. pracowały przy budowie nowych nagrobków.
 
łj

Podziel się:

netgraf.pl