Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Glukobus i debata o cukrzycy, czyli Światowe Dni Cukrzycy

Dodano: 2018-11-08 08:44:16
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Światowe Dni Cukrzycy skłoniły specjalistów do debaty na temat tej choroby.

W ramach Światowego Dnia Cukrzycy odbyła się debata „Cukrzyca - w rodzinie siła!”, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Podczas rozmowy specjaliści rozmawiali m.in. o innowacyjnych metodach, które pojawiają się na rynku w związku z walką z cukrzycą, a także o tym jak ważne jest wsparcie rodziny przy leczeniu tej choroby.

Według Światowej Organizacji Zdrowia,  w 1980 roku na całym świecie było około 108 mln osób chorujących na cukrzycę. W 2014 roku liczba diabetyków wzrosła do ponad 422 mln! Prof. Krzysztof Strojek przyczyny takiego wzrostu upatruje w rozwoju cywilizacji i w coraz większej dostępności pewnych produktów na rynku.

- Kiedyś żeby zdobyć pożywienie trzeba się było zdrowo nabiegać, żeby dogonić jakieś zwierzę. W tej chwili, żeby coś zjeść wystarczy wyjrzeć przez okno, w odległości 15m już czekają na nas kanapki. Tyle na temat aktywności fizycznej w celu zdobywania pożywienie. To powoduje to, że otyłość wzrasta i rozwija się cukrzyca – tłumaczy prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

W Polsce jest około 3 mln osób, które mają cukrzycę i około pół miliona, które o tym nie wiedzą. Co roku ta liczba się zwiększa, dlatego tak ważne jest, aby się regularnie badać. Szczególnie powinniśmy zwracać na to uwagę, jeżeli ktoś w rodzinie jest diabetykiem. Cukrzyca typu 1 może być dziedziczna. Jeżeli oboje z rodziców chorują na tą przewlekłą chorobę, to prawdopodobieństwo przekazania jej dzieciom wynosi 15 proc.

W przypadku cukrzycy typu 2 do tej pory nie ustalono, jakie geny są odpowiedzialne za jej powstawanie. Jednak niektóre badania dowodzą, że wystarczy, żeby jeden rodzic był chory, a prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka cukrzycy wynosi już aż 50 proc.

Lekarze zwracają także uwagę, jak niebezpieczne mogą być powikłania nieleczonej cukrzycy.

- Może doprowadzić to do uszkodzenia wzroku, nerek, układu nerwowego, serca. A w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty, amputacji stopy, zawału serca, niewydolności nerek, czy chociażby uszkodzenia mózgu – dodaje prof. Strojek.

Na pl. Bankowym stanął wczoraj glukobus Polfa Tarchomin, w którym każdy mógł zbadać poziom cukru we krawi. Posłuchajcie:

az

Podziel się: