Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

W zimę bezdomnym pomoże Straż Miejska! „Uratowaliśmy już wielu"

Dodano: 2018-11-08 10:14:10
fot. Straż Miejska w Warszawie
fot. Straż Miejska w Warszawie

Zapewnienie pomocy medycznej, a także dostarczanie ciepłych posiłków i ubrań - to część prowadzonych przez Straż Miejską działań, mających na celu niesienie pomocy osobom bezdomnym w trakcie okresu zimowego.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej pomagają bezdomnym przez cały rok, ale to właśnie jesień i zima są okresami, kiedy takie działania są wzmożone. Strażnicy w tym zakresie współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, a także z innymi wyspecjalizowanymi organizacjami.

W tym sezonie zimowym w ramach działań prowadzonych razem z Caritas Polska ponownie ruszy akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego", której celem będzie dostarczanie osobom bezdomnym ciepłych posilków, koców i odzieży. Zdaniem strażników, w trakcie zimy pomoc w takiej formie jest rzeczą konieczną. Bez niej, osoby bezdomne narażone są na ekstremalne wychłodzenie organizmu, co może prowadzić nawet do ich śmierci.

- Ta pomoc jest niezbędna tym osobom, bo nie zdają sobie sprawy z tego jak negatywny wpływ na ich organizm ma niska temperatura. Często, gdy straznicy przyjeżdżają na miejsce, ta osoba nie ma np. koca. Ta osoba bezdomna to też człowiek i my jako ludzie powinniśmy mieć na nich zupełnie inne baczenie niż jak na osoby, które są niechciane przez społeczeństwo - przyznaje Sławomir Smyk ze Straży Miejskiej w Warszawie.

Strażnicy Miejscy prowadzą rejestr potencjalnych miejsc, w których mogą znajdować się bezdomni. Są to między innymi altany śmietnikowe, piwnice, pustostany oraz okolice węzłów ciepłowniczych. Razem ze specjalnym patrolem medycznym, regularnie kontrolują takie miejsca, by w razie spotkania tam osoby bezdomnej, natychmiastowo udzielić jej potrzebnej pomocy. W ramach podejmowanych działań strażnicy mogą taką osobę przewieźć do schroniska, łaźni lub noclegowni, a także przekazać jej ciepły posiłek, ubrania i inne artykuły pierwszej potrzeby.

- Bezdomność to jest choroba, która dotyka każde większe miasto w Polsce. Te osoby muszą zupełnie inaczej o siebie dbać. Na pewno szukają schronień w piwnicach, altanach, w okolicy węzłów ciepłowniczych i my te miejca kontrolujemy. Podejmujemy działania wtedy, kiedy taka osoba bezdomna wymaga bezwzględnej pomocy. Wiele żyć, wiele istnień w wyniku naszych działań na pewno zostało uratowanych - mówi Sławomir Smyk ze Straży Miejskiej w Warszawie.

W ubiegłym sezonie zimowym strażnicy miejscy udzielili pomocy osobom bezdomnym prawie 10 tysięcy razy. Poza tym, do schronisk i noclegowni przewieźli 1432 osoby, a służby medyczne były wzywane 163 razy. Dodatkowo, osobom bezdomnym strażnicy wydali także ponad 5 tysięcy porcji ciepłych posiłków.

ms

Podziel się: