Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

„Trzeba ich nauczyć żeglować, nie dryfować". Bezdomni wybudowali jacht!

Dodano: 2018-11-27 07:44:23
fot. Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej (transport statku z terenu Pensjonatu Socjalnego św. Łazarza do Żerania)
fot. Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej (transport statku z terenu Pensjonatu Socjalnego św. Łazarza do Żerania)

Przy budowie pracowały osoby bezdomne, przebywające na terenie Pensjonatu Socjalnego „św. Łazarza". Cel? Rejs dookoła świata i walka z bezdomnością.

Inicjatorem budowy pełnomorskiego jachtu w 2006r. był ojciec Bogusław Paleczny, duchowny katolicki, a także muzyk, który od wielu lat działał na rzecz osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Dzięki niemu w ramach Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej powstał także Pensjonat Socjalny "św. Łazarza" na warszawskim Ursusie, którego podopieczni pracowali przy budowie statku.

- Któregoś dnia, pamiętam to jak dzisiaj, siedzieliśmy sobie na ławeczce z chłopakami i podszedł do nas ojciec Paleczny i mówi „chłopaki, od jutra zaczynamy budowę statku, właśnie jadę po plany do inżynieria Małolepszego, który wszystko nam rozrysował". Dziękuję Bogu i cieszę się, że doczekałem tej chwili, że juz niedługo nasz ukochany i wymarzony statek będzie na wodzie - przyznaje pan Marek Mentrak, 70-letni wychowanek Pensjonatu Socjalnego "św. Łazarza", który przez cały czas pracował przy budowie statku.

Szkuner od samego początku powstawał z myślą o rejsie dookoła świata z osobami bezdomnymi na pokładzie. W taki sposób ojciec Bogusław chciał walczyć ze stereotypem na temat bezradności osób dotkniętych kryzysem bezdomności i udowadniać na całym świecie, że pomimo przykrych życiowych sytuacji, są oni ludźmi ogromnych talentów i powinni być normalną częścią społeczeństwa jak każdy z nas.

- Ojciec Bogusław mówił wprost, musimy nauczyć tych ludzi żeglować zamiast dryfować. Na pokładzie wszyscy są równi, ten kto dotknął żeglarstwa i zobaczył jaki to jest szlachetny i piękny sport, wie o czym my mówimy - mówi Adriana Porowska, dyrektor Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej

W 2009r. duchowny niespodziewanie zmarł. Podopieczni Pensjonatu Socjalnego "św. Łazarza" wypełnienie jego „testamentu" i dokończenie budowy statku potraktowali jako swój życiowy cel i nawet nie było mowy o tym, by projekt porzucić. Pan Marek Mentrak wspomina, że na samym początku nikt nie mógł uwierzyć w to, że w środku Warszawy budowany jest jacht i to jeszcze przez osoby bezdomne.

- Na początku budowy w pierwszym roku, samochody które przejeżdżały tutaj obok, zatrzymywały się i kierowcy pytali co my tutaj robimy, odpowiadaliśmy śmiało, że budujemy statek. Ludzie pukali się w czoło, nie wierzyli. Po kilku latach, może nawet i ci sami kierowcy zatrzymywali się i pytali, kiedy wodowanie - mówi pan Marek Mentrak.

Przy konstrukcji „Ojca Bogusława", bo tak nazywa się jacht, pracowało około 150 podopiecznych Pensjonatu Socjalnego "św. Łazarza", choć zaangażowanych w projekt ludzi było zdecydowanie więcej. Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej na szkuner nigdy pieniędzy nie zbierała, przy budowie pomogła niezliczona rzesza sponsorów, którzy byli w stanie zaopatrzyć budowniczych chociażby w.... 9 ton ołowiu lub warte ok. 200 tys. zł. farby morskie. 

Dwanaście lat ciężkiej pracy przy budowaniu jachtu to doświadczenie, którego osoby bezdomne nie zdobyłyby nigdzie indziej.

- Nauczyłem się wielu rzeczy, którzych przedtem nie robiłem i w końcu udało mi się realizować swój cel od początku do końca. Na ogół zawsze tak było, że w tamtych moich przykrych latach życia coś zaczynałem i nie kończyłem. Ta budowa to była dla mnie przyjemność i satysfakcja. Mnie i moich kolegów na tym świecie kiedyś zabraknie, a statek będzie wpływał - przyznaje pan Marek Mentrak.

Statek aktualnie znajduje się na warszawskim Żeraniu, gdzie przeprowadzone zostaną prace wykończeniowe jachtu. Jego wodowanie zaplanowane jest na wiosnę 2020r.

ms

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/3094/trzeba-ich-nauczyc-zeglowac-nie-dryfowac-bezdomni-wybudowali-jacht [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 3094 [title] => trzeba-ich-nauczyc-zeglowac-nie-dryfowac-bezdomni-wybudowali-jacht [uri] => wiadomosci/n/3094/trzeba-ich-nauczyc-zeglowac-nie-dryfowac-bezdomni-wybudowali-jacht [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701945227 ) ) </div> </body> </html>