Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Warszawa przyjmie uchodźców? Nowy projekt miasta

Dodano: 2018-12-07 15:00:00
fot. pixabay
fot. pixabay

Stołeczni radni uchwalili, że Warszawa dołączy do sieci miast UE, które przyjmują represjonowanych artystów z krajów ogarniętych wojną. „Stać nas na to”.

 

Warszawa otwarta dla zagranicznych artystów, również z krajów ogarniętych wojną. Program do którego ostatnio dołączyła stolica Polski polega na tym, że artyści z krajów arabskich, w tym z Syrii, Afganistanu czy Libanu będą mogli przyjechać do Warszawy na kilka miesięcy, żeby w spokoju pisać książki, malować obrazy, robić zdjęcia czy kręcić filmy.

Rada Miasta już uchwaliła ten projekt, co znaczy, że Warszawa dołączy do sieci miast europejskich, które przyjmują uchodźców na tzw. rezydencje kulturalne. 

- Jako miasto wchodzimy w coś międzynarodowego, Warszawa jest postrzegana jako miasto, które wspomaga. Na pewno stać nas na to, żeby przyjąć jedną osobę raz w roku - mówi warszawska radna Anna Auksel-Sekutowicz z Nowoczesnej.

Niektórzy radni mają jednak wątpliwości co do tego programu. Bo to właśnie miasto przyjmujące ma sfinansować pobyt zagranicznych artystów w Warszawie.

- Chcielibyśmy poznać przynajmniej ramowy kosztorys. W treści uchwały jest jeden artysta rocznie, a tak naprawdę dopiero w trakcie dyskusji się okazało, że minimum jeden. Nie ma górnej granicy. Wstępne plany są takie, żeby przyznać dla artystów mieszkania lokalne, czyli zabierać osobom oczekującym - to też to nam nie do końca się podoba - mówi radny PiS Patryk Górski.

Z doświadczeń Krakowa i Gdańska, które już wcześniej dołączyły do tego programu - wynika, że przyjęcie jednego uchodźcy to koszt około trzech tysięcy złotych miesięcznie.

Materiał Aliny Makarczuk:

Podziel się: