Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Pokaz dronów. „Sprawdzą, czym warszawiacy palą w piecach”

Dodano: 2019-01-11 14:07:18
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Na terenie straży miejskiej odbył się pokaz dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych. Są  przeznaczone do wykrywania miejsc spalania zakazanych substancji. 

Podczas konferencji na terenie siedziby straży miejskiej można było zobaczyć drony „w akcji”. Operatorzy przeprowadzili kilka „dolotów” nad dymiący komin. Nie karm smogu – apelują strażnicy i przypominają, że za pomocą specjalnych dronów, które posiadają, będą w stanie w pół godziny zweryfikować, kto czym pali w piecu. Podkreślają też, czym nie wolno palić w piecach, kotłach i kominkach – są to m.in. śmieci, muły, węgiel brunatny oraz mokre drzewo.

- Te działania będą prowadzone w całej Warszawie, szczególnie tam, gdzie już wcześniej ujawnialiśmy wykroczenia związane ze spaleniem odpadów i też tam, gdzie występują  zabudowy jednorodzinne – mówi Sławomir Smyk ze straży miejskiej.

Niedawno zakupione drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, wyposażone są w dwie kamery: tradycyjną, rejestrującą z pobraniem próbek i zbadaniem zawartości dymu. Przemieszczając się, dron mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Urządzenia przekazuja obraz zarówno do operatora bezzałogowa, jak i w dowolne miejsce – za pośrednictwem sieci.

- Koncentrujemy się na walce o czyste powietrze i stąd wykorzystanie nowych technologii. To posłuży do tego, żeby dyscyplinować wszystkich tych, którzy próbują zatruwać swoich sąsiadów – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Każda osoba naruszająca przepisy uchwały może być ukarana mandatem 500 zł lub grzywną do 5 tys. złotych. Utrudnienie przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu na podstawie art. 225 k.k.

 

 

 

 

Podziel się:

netgraf.pl