Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Religia w szkole. Godzina tygodniowo?

Dodano: 2019-01-11 15:10:13
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Władze Kościoła w Warszawie dają zielone światło na zmniejszenie godzin religii dla skumulowanych roczników – poinformowała wiceprezydent miasta Renata Kaznowska. Nie wiem czy to rozwiąże problem – mówi jedna z dyrektorek warszawskich szkół.

W związku z ograniczoną liczbą sal lekcyjnych, przeciążeniem uczniów nauką w różnych porach dnia oraz koniecznością zapewnienia efektywnej organizacji pracy szkół zwracam się z uprzejmą prośba o pozytywne ustosunkowanie się do ewentualnych próśb dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w sprawie zmniejszenia w niektórych  oddziałach liczby godzin religii z 2 godzin tygodniowo do 1 godziny – napisała Renata Kaznowska.

Wystąpiła  w sprawie religii do biskupa Romualda Kamińskiego z diecezji warszawsko-praskiej oraz do metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. Po czym poinformowała, że władze Kościoła w Warszawie dają zielone światło na zmniejszenie godzin religii dla skumulowanych roczników i   podziękowała biskupom za zrozumienie i wsparcie.

- Odbyły się rozmowy z hierarchami. Oni zgodzili się z tym, że w tak trudnym czasie, kiedy mamy coraz większe koszty związane z edukacją, żeby zredukować liczbę lekcji religii. Chciałem bardzo podziękować za to zrozumienie – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Władze ratusza podkreślają, że na zmniejszenie lekcji religii pozwalają przepisy, a zgodę na wniosek dyrektora wydają władze kościelne. Kościół potwierdza, że jest w trakcie rozmów z ratuszem, ale podkreśla, że każdy wniosek dyrektora będzie rozpatrywany indywidualnie. Nie wszyscy jednak uważają, że ten pomysł rozwiąże problem podwójnych roczników.

- Jeżeli 50% lekcji to 50% programu. Nie wiem, czy redukcja liczby godzin religii rozwiąże problem. Być może przejściowo ułatwi organizacje wielu szkołom. Ale pamiętajmy, że równolegle z lekcjami religii odbywają się lekcje z etyki. Czyli to byłaby też redukcja liczbu godzin etyki. 57 proc. uczniów w naszej szkole korzysta z tych zajęć  - mówi  Regina Lewkowicz,  dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Uczniowie liceów zdają sobie sprawę z tego, co się zmieni we wrześniu, ale są dobrej myśli.

- Kwestia kumulacji roczników powoduje różne problemy. Także dla uczniów. Mamy też niedobór sal i przez to niedobór kadry nauczycielskiej. Trzeba przez to wszystko przejść jak najbardziej gładko. Dlatego każde rozwiązanie warto rozważyć, żeby godzinowo się zmieścić  - mówi Tymon Radzik, uczeń i przedstawiciel  szkolnego samorządu liceum im. Stanisława Staszica.

Prezydent miasta Rafał Trzaskowski zapowiedział z kolei, że w przyszłym tygodniu spotka się z ks. kardynałem Kazimierzem Nyczem w tej sprawie.

Podziel się:

netgraf.pl