Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Obwodnica przez Wesołą dzieli mieszkańców dzielnicy

Dodano: 2019-02-11 11:27:55
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Część mieszkańców protestuje przeciwko Wschodniej Obwodnicy Warszawy i chce zmiany wariantu. Są jednak tacy, którzy zmian nie chcą.

I to właśnie drugą strone sporu zaprosiliśmy dziś do Spraw Warszawy. Michał Włudarczyk i Paweł Skarzyński ze stowarzyszenia "Mieszkańcy Wesołej" tłumaczyli, dlaczego zmiana wariantu z "zielonego" na "czerwony" byłaby niekorzystna. Całą rozmowę znajdziecie tutaj.

Przypomnijmy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczeła poszukiwania firmy, która przygotuje koncepcję budowy spornego fragmentu Południowej Obwodnicy Warszawy na terenie Wesołej. Z harmonogramu, który przygotowali drogowcy wynika, że budowa obwodnicy na terenie Wesołej ruszy najwcześniej za 3 lata.

Publikujemy argumenty, które wcześniej przesłało nam stowarzyszenie:

1. Obwodnica nie przechodzi przez centrum dzielnicy Warszawa-Wesoła, tylko przez las między osiedlami Wesoła i Groszówka. Prawdziwe centrum dzielnicy znajduje się 2 km na południe w okolicy Traktu Brzeskiego.

2. Od ponad 30 lat są rozpatrywane liczne warianty WOW (3-5 na terenie Wesołej), ale nigdy żaden z nich nie znalazł się w planach zagospodarowania (większośc terenów dzielnicy nie posiada takiego planu!).

3. Wariant alternatywny (czerwony) jest znacznie bardziej niekorzystny dla mieszkańców i środowiska, co wykazała już analiza wielokryterialna ekspertów Politechniki Warszawskiej z 2007 roku (tzw. ekspertyza Kraszewskiego) i potwierdziła ostatnia analiza RDOŚ Białystok (wariant niszczy liczne chronione gatunki i siedliska, narusza stosunki wodne - wycinka lasu w tym wariancie jest o ok 20 ha większa).

4. Wybrany przez GDDKiA oraz RDOŚ wariant jest najkrótszy, ma najłagodniejsze zakręty, nie przebiega tuż obok zabudowań (a wariant alternatywny przechodzi przez środek osiedla Groszówka i wymaga wyburzeń i wysiedeń). Wariant zielony oszczędza też przyrodniczo cenne tereny Mazowieckiego Parku Krajobrazowego ze stanowiskami chronionych i rzadkich (np. z Czerwonej Listy) gatunków roślin i zwierząt oraz najwyższe wydmy w Wesołej. 

5. Las między osiedlami Wesoła i Groszówka (wariant zielony) to głównie zalesione i samozalesione wyrobisko po przedwojennej kopalni piasku, a w części wschodniej rozległe dzikie wysypisko śmieci pod linią energetyczną.

6. Tereny publiczne znajdują się na trasie obu wariantów na podobnej długości (po ok 3 km), a dodatkowo na wariancie "czerwonym" na ok 1,5 km występują grunty prywatne - bo wariant ten jest wyraźnie dłuższy. 

7. Nie jest prawdą , że"Las Milowy" to jedyny publiczny las w Wesołej - stanowi on tylko ok 5% ogółu lasów i 10% lasów skarbu państwa i miasta na terenie tej dzielnicy.

8. Walory przyrodnicze wesołowskiej części Mazowieckiego PK są potwierdzone w licznych ekspertyzach i niezależnych publikacjach oraz w bazach danych - powstałych na przestrzeni wielu lat bez związku ze sprawą obwodnicy.

łj

Podziel się: