Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

200 tysięcy papierowych żonkili trafi do warszawiaków

Dodano: 2019-04-12 08:00:00
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Żonkile przypomną o 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia będziemy obchodzić 76 rocznicę powstania w getcie warszawskim. To czas, aby przypomnieć sobie o tragicznym losie milionów Żydów, którzy zginęli podczas holocaustu i na wielu frontach II wojny światowej. O pamięć ofiar powstania już po raz siódmy zadba muzeum Polin.

Dyrektor muzeum POLIN Zygmunt Stępiński tłumaczy, dlaczego trzeba pamiętać o tej dacie.

- Powinniśmy wszystkich zainteresować historią powstania w gettcie, tak przecież tragiczną - mówi Zygmunt Stępiński.

Od 7 lat symbolem każdej rocznicy są żółte żonkile, rozdawane przez wolontariuszy. W tym roku ponad 1000 ochotników zadba o to, aby wręczyć przechodniom 200 tysięcy papierowych kwiatów. Pomysłodawczyni Ewa Budek tłumaczy, dlaczego to własnie ten symbol stał się znakiem rozpoznawczym rocznicy:

- To kwiat wiosny, kwiat nadziei, kwiat życia - mówi Ewa Budek.

Ewa Budek dodaje również ,że duży wpływ na wybór żonkili, miała historia Marka Edelmana. W każdą rocznicę dowódca powstania w gettcie dostawał od nieznajomej kobiety żółte kwiaty. Później Edelman kładł je przy pomniku poświeconym pamieci tego wydarzenia.

Organizatorzy przygotowali wiele akcji promujących żonkile oraz pamieć o powstaniu.

Jedną z nich jest powrót Wielkiej Synagogi na plac Bankowy. Dziś w jej miejscu stoi błękitny wieżowiec. Będzie to multimedialny pokaz przedstawiający jak wyglądała kiedyś świątynia. Jolanta Gumula z POLIN zwraca uwagę, że nie wiele osób wie, że to właśnie tam znajdowała się największa synagoga w Polsce:

Pokaz będzie można oglądać w przyszły czwartek, czyli dzień poprzedający rocznicę powstania. Projekcja trwa około 6 minut i jest powtarzana w sekwencjach. Zobaczyć ją będzie można między godziną 21 a 23.

mo

Podziel się:

netgraf.pl