Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Chodniki będą walczyć ze smogiem!

Dodano: 2019-04-12 16:00:00
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Warszawa będzie pierwszym miastem w Europie, które wprowadzi chodniki antysmogowe na taką skalę.

Chodniki antysmogowe, to zupełna nowość na rynku budowlanym. Ich zadaniem jest pochłanianie szkodliwych związków z powietrza.

JAK TO DZIAŁA

Dzięki nowoczesnej technologii, beton - z którego wykonane są płyty - ma właściwośći fotokatalityczne. Oznacza to, że rozkładane substancje stają się nieszkodliwe i wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby.

Jak tłumaczy - Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej – naukowcy wciąż sprawdzają jak te chodniki zachowają się w różnych warunkach atmosferycznych.

- Cały czas badamy skuteczność i różne warunki otoczenia, różną zawartość wilgoci, czy obecność deszczu.

WARSZAWA PIONIEREM

Jak podkreśla prezydent – Rafał Trzaskowski – Warszawa jest pierwszym miastem w Europie, które wprowadza takie rozwiązania.

- Jest szansa na to, że będziemy absolutnym pionierem. Jeżeli tylko te technologie się potwierdzą i te badania, które do tej pory przeprowadzaliśmy - które prowadzą do 30% obniżki zanieczyszczeń z ruchu komunikacyjnego - to rzeczywiście będziemy pierwszym takim miastem w Europie. 

NISKIE KOSZTY

Koszty wybudowania antysmogowego betonu są niewiele wyższe od standardowego - to zaledwie kilkanaście procent więcej. Dla przykładu koszt zwykłej płyty betonowej to ok. 75zł za metr kwadratowy, za antysmogową płytę zapłacimy ok. 108 zł za metr kwadratowy. 

Eksperymentalny chodnik powstał już jakiś czas temu przy Rondzie Daszyńskiego. Teraz zostanie on ułożony w kolejnych miejscach.

Żoliborz, al. Wojska Polskiego, przebudowana Górczewska - to miejsca, które pójdą na pierwszy ogień - mówi Łukasz Puchalski z Zarządu Dróg Miejskich.

ZDM zapewnia, że podczas wszystkich remontów przeprowadzanych w tym roku, zastosowane zostaną już nowe płyty antysmogowe. 

az

Podziel się:

netgraf.pl