Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Zakaz używania plastiku w Warszawie? Radni składają wniosek

Dodano: 2019-04-15 15:00:00
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Warszawa miałaby brać przykład z innych miast w Polsce. 

Wałbrzych, Legnica, Kraków, Gdańsk, a nawet Nowy York - to miasta, które już dziś wprowadziły zakaz używania plastikowych sztućców czy butelek. Teraz radni chcą by za przykładem poszedł prezydent Rafał Trzaskowski i w związku z tym złożyli dziś interpelację w warszawskim ratuszu. 

- Zawsze musi być ten pierwszy krok. Myślę, że prezydent jest dosyć znany, popularny i obserwowany, więc jeśli od niego to wyjdzie, to napewno znajdzie dużo naśladowców - mówi Melania Łuczak, radna dzielnicy Mokotów.Łukasz Porębski - radny dzielnicy Żoliborz - tłumaczy, że wniosek który złożyli, miałby dotyczyć zakazu używania plastiku nie tylko w urzędach:

- Chodzi nam o to, żeby taki zakaz zaczął obowiązywać zarówno w ratuszu, jak i wszystkich jednostkach podległych, we wszystkich dzielnicach. I aby środki budżetowe, które są przekazywane przez miasto, również miały taki zapis również, aby nie mogły być wydatkowane na jednorazowe przedmioty wykonane z plastiku. 

Aneta Skubida - radna ze Stowarzyszenia Wola Mieszkańców - zachęca żebyśmy na co dzień myśleli o tym co i w czym kupujemy.

- Alternatyw jest naprawdę dużo. Po pierwsze należy myśleć o tym, kiedy w ogóle nie potrzebna jest żadna forma opakowania. Tak jak na przykład w sklepach często widzimy jak warzywa, owoce pakowane są w plastik. Przed laty ich w ten sposób nie pakowano, a mimo to jakoś się one miały.
Do tej pory jak narazie tylko urząd dzielnicy Ochota zrezygnował całkowicie z używania jednorazowych sztućców i butelek.

az

Podziel się: