Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Aktywiści chcą rewolucji w parkowaniu. Co na to ZDM?

Dodano: 2019-04-29 19:21:06
fot. ZDM
fot. ZDM

Stołeczni aktywiści chcą m.in. większej strefy płatnego parkowania i zmian w opłatach abonamentowych.

Parkowanie w centrum jest dużym problemem. Miejsc dla samochodów jest za mało i nie ma rotacji.

- Polityka parkingowa zbankrutowała. Nie ma rotacji, a celem strefy płatnego partkowania jest rotacja miejsc. Brakuje miejsc, więc zastawione są chodniki - mówi Marcin Chlewicki ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Aktywiści zaproponowali podwyższenie opłat za parkowanie, rozszerzenie strefy płątnego parkowania czy stworzenie śródmiejskiej strefy parkowania, do której zakaz wstępu miałyby stare auta. Inna sprawa to obniżenie opłat za abonamenty parkingowe dla mieszkańców. Jak jednak dowiedziała się nasza reporterka - na razie nie szykują się żadne zmiany w opłatach abonamentowych. Nie będzie też większej strefy płatnego parkowania.

System e-parkowania priorytetem

Wszystko dlatego, że Zarząd Dróg Miejskich ma obecnie inne priorytety - system e-parkowania, czyli system, który za pomocą aplikacji mobilnej ma wskazać kierowcom wolne miejsca parkingowe. Karolina Gałecka z ZDM-u zapewnia, że takie rozwiązanie także sprowokuje rotację miejsc.

Marcin Chlewicki mówi jednak, że taki system tylko pozornie rozwiąże problem.

- Problem polega na tym, że te czujniki nic nie pokażą, bo w strefie nie ma wolnych miejsc - tłumaczy aktywista.

Obecnie opłaty abonamentowe za parkowanie w Warszawie są najtańsze w Polsce. Warszawiak mieszkający w centrum płaci za możliwość parkowania przed domem 30 zł rocznie

ap

Podziel się:

netgraf.pl