Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Poszerzanie ulic? Ekspert: to nie odkorkuje Warszawy

Dodano: 2019-05-24 11:08:31
fot. wikimedia
fot. wikimedia

Całkowite odkorkowanie Warszawy jest niemożliwe - tak uważa profesor Wojciech Suchorzewski z Politechniki Warszawskiej.

Wojciech Suchorzewski to ekspert transportowy i urbanista. Zaprojektował wiele warszawskich ulic i ciągów komunikacyjnych. Jak tłumaczył w Sprawach Warszawy w Radiu Kolor - chybione są pomysły dotyczące m.in. poszerzania ulic.

- Jak byśmy dodali jeden pas ruchu na Andersa czy drugą jednię byśmy zbudowali - to jest potwierdzone doświadczeniem wielu miast, to pojawiłoby się dwa razy tle samochodów, które stałyby w takich samych korkach - mówi Wojciech Suchorzewski. 

Jako przykład profesor podał Wisłostradę. Stwierdził, że korek na tej trasie byłby taki sam nawet przy zamknięciu jednego pasa ruchu, pod warunkiem, że wcześniej kierowcy by o tym zamknięciu wiedzieli. - Przy tym poziomie motoryzacji całkowite odkorkowanie nie jest możliwe - dodaje profesor. 

Według gościa Spraw Warszawy, sukces zależy od tego, jaka jest alternatywa i jakie są bodźce m.in. taryfa za parkowanie lub opłaty za wjazd do centrum. Inna sprawa to atrakcyjność transportu publicznego. 

Temat ograniczenia ruchu w ścisłym centrum mocno zaistniał w kampanii wyborczej i budził wiele kontrowersji. Niedawno prezydent Rafał Trzaskowski poinformował, że ratusz nie pracuje nad takimi rozwiązaniami. 

Całą rozmowę z prof. Wojciechem Suchorzewskim znajdziecie tutaj.

łj

Podziel się:

netgraf.pl