Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Napastnicy, ranni uczniowie, antyterroryści. Tak ćwiczyły służby

Dodano: 2019-06-11 16:26:39
fot. Ewa Gawor/Facebook
fot. Ewa Gawor/Facebook

Kończy się pierwsza godzina lekcyjna. Do szkoły przez okno wpada czterech uzbrojonych napastników, atakują uczniów...

To na szczęście jedynie fragment scenariusza ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w XIII Liceum Ogólnokształcącym przy.ul. Oszmiańskiej. Po potencjalnym ataku na szkołę, dyrektor powiadamia służby ratunkowe dzwoniąc na numer 112. Na miejsce przybywają służby, które otaczają budynek. Po sprawdzeniu pirotechnicznym budynku, na polecenie dowódcy akcji następuje ewakuacja uczniów i personelu. Ranni zostają zaopatrzeni przez ratowników medycznych.

- Podobne zdarzenie miało miejsce w maju w Brześciu Kujawskim. Dlatego, jak mówią specjaliści nie powinniśmy tego bagatelizować. Musimy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć - mówi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Celem ćwiczenia było sprawdzenie procedur związanych z ewakuacją uczniów z budynku szkoły z powodu ataku uzbrojonych napastników. Sprawdzane było działanie i współdziałanie służb, instytucji zaangażowanych podczas działań ratowniczych. Ponadto, weryfikację przeszła m.in. procedura ewakuacji, w tym znajomość dróg ewakuacyjnych.

W ćwiczeniach brali udział m.in. funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego warszawskiej policji, a także strażnicy miejscy, którzy zabezpieczali teren.

fot. Ewa Gawor/Facebook

łj

Podziel się: