Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Jak pomóc roślinom przetrwać upały? Pytamy w Ogrodzie Botanicznym UW

Dodano: 2019-06-12 09:51:09
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Rośliny w Ogrodzie Botanicznym UW są sadzone w na tyle zacienionch miejscach, żeby przetrwać upały. A co z naszymi balkonowymi kwiatami?

Upały, które występują w Polsce od początku tego tygodnia, uprzykrzają życie nie tylko nam, ludziom. Cierpią wszystkie organizmy żywe, a więc także i rośliny. Sprawdziliśmy, co więc robić, by zabezpieczyć je przed takimi upałami.

Zdrowy rozsądek

Specjaliści przede wszystkim zachęcają do ostrożnego obchodzenia się z roślinami. Jak tłumaczy Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, nadmiernie podlewanie kwiatów podczas upałów, może im wręcz... zaszkodzić.

- W przypadku podlewania warto pamiętać po prostu o rozsądku. Kluczowe jest to, żeby sprawdzać, jaka jest wilgotność podłoża. Jeżeli jest ono wilgotne, no to oczywiście takie podlewanie nie jest konieczne - mówi Zych.


Jak dodaje dodaje, taka pogoda sprzyja sadzeniu ziół. - W przypadku roślin balkonowych, czy takich roślin okiennych, idealne na takie słoneczne, upalne miejsca, są różnego rodzaju zioła. Tymianek, oregano, bazylia czy chociażby szałwia - mówi.Należy jednak pamiętać, żeby nie wystawiać na balkon roślin, które naturalnie pochodzą z krajów tropikalnych, czyli np. palm, fiskusów, czy kaktusów. Lubią one co prawda ciepło, ale nie są przyzwyczajone do tak dużych susz. Może im to zaszkodzić. 

Synoptycy ostrzegają, że apogeum żaru jeszcze przed nami. W najbliższych dniach termometry pokażą w stolicy nawet 34 kreski w cieniu.

az

Podziel się:

netgraf.pl