Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Tego jeszcze nie było! W Warszawie może powstać... wyciąg rowerowy

Dodano: 2019-06-18 07:20:15
Takie wyciągi są już w niektórych miastach w Norwegii (fot. ht.no)
Takie wyciągi są już w niektórych miastach w Norwegii (fot. ht.no)

Strome ulice na Powiślu to zmora warszawskich rowerzystów. Stąd pomysł stworzenia wyciągu dla rowerów - pierwszego takiego w Polsce. 

Nowa edycja jest pierwszą, w której oprócz dzielnicowych projektów, warszawiacy mogli zgłaszać te ogólnomiejskie. Jednym z nich jest wyciągarka dla rowerów, czyli po prostu wyciąg rowerowy. Miałaby on powstać m.in na Tamce i poprawić komfort jazdy po stromej ulicy. 

Pierwszy w Polsce

Jak tłumaczy Marek Smyk, rowerzysta z zamiłowania, byłaby to pierwsza taka instalacja w Polsce. Jak miałoby to działać?

- Podjeżdżamy rowerem, opieramy nogę na takim specjalnym schodku i ten schodek z niewielką prędkością wciąga nas do góry. To nie jest duża prędkość, to nie mogłaby być jakaś superszybka wyciągarka, bo ludzie by z niej zwyczajnie w świecie pospadali. To jest coś na kształt schodów ruchomych - mówi Marek Smyk. 


Jak dodaje, wyciąg rowerowy ułatwiłaby życie wielu osobom. 

- Na pewno pomoże to ludziom słabszym, starszym, czy też poruszającym się cięższym rowerem typu cargo pokonanie wzniesień. Jak wiemy, Warszawa ma dość sporą skarpę - mówi. Autor projektu - Piotr Pietruszyński podkreśla, że pomogłoby to też osobom młodym, które rezygnują z wymagającego dojazdu do pracy rowerem, by nie tracić czasu na... wzięcie prysznica zaraz po wejściu do biura.

Projekt zakłada również takie same wyciągi przy ulicy Książęcej oraz Dolnej. O tym, czy powstanie, mieszkańcy zdecydują we wrześniowym głosowaniu - o ile przejdzie pozytywną weryfikację. Koszt takiego wyciągu to około 200 tysięcy złotych.

az

Podziel się:

netgraf.pl