Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Poród jak w domu. Specjalna sala już otwarta

Dodano: 2017-03-01 13:36:56
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor
W Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny została otwarta Sala Porodów Naturalnych. Narodziny dziecka odbywają się tutaj w warunkach domowego komfortu.
- Ta sala ma przypominać pokój, sypialnie w domu rodzinnym. Nie jest to typowa sala porodowa, gdyż nie ma tutaj nadmiaru sprzętu, bo nie jest on potrzebny. Służy ona do porodu fizjologicznego od początku do końca. Jeśli pojawią się komplikacje, to obok są sale w pełni wyposażone do każdego działania medycznego - opowiada Radiu Kolor lekarz kierujący oddziałem położnictwa w szpitalu im. Św. Rodziny, Jerzy Zwoliński.

W tej sali wykorzystywane są wyłącznie naturalne metody stymulacji czynności skurczowej. Nad przebiegiem porodu czuwa indywidualna położna. 

- Przez wiele lat poród był bardzo medykalizowany. Istnieją debaty czy poród ma się odbywać drogami natury, czy przez cięcie cesarskie. U wielu pań nie są to jednak procedury konieczne. Świadomość tego co się dzieje w trakcie porodu, świadomość tego jak on się odybwa i tego, że poród odbywa się przede wszystkim dla dziecka, zwiększa popularność tego typu rozwiązań. Jeśli panie będą się decydowały na tego rodzaju zakończenie ciąży, to być może niedługo uda nam się przerobić kolejną salę w ten sposób - dodaje Jerzy Zwoliński.

Sala już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem. Zalety tego typu porodu dostrzegają także same mamy.

- Jestem bardzo zadowolona z warunków tam panujących i też z takiej atmosfery intymności, która tam panuje. Był ze mną mój mąż i pani położna. Wystrój sali jest taki domowy, więc nie jest to takie medyczne. Cieszę się, że trafiłam do tej sali, moja córcia urodziła się naturalnie, bez znieczulenia, a ja nie muszę leżeć po znieczuleniu - mówi Pani Beata.

mg

Podziel się:

netgraf.pl