Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Ochroniarze jak policjanci. Kierują ruchem przy Galerii Młociny

Dodano: 2019-07-11 06:15:15
fot. Twitter/Marcin Chlewicki
fot. Twitter/Marcin Chlewicki

Mają "lizaki" i na zmianę przepuszczają pieszych i kierowców. Policjanci? Nie Tym razem!

Ruchem przy Galerii Młociny kierują... ochroniarze. Właściciel centrum handlowego zapewnia, że są do tego odpowiednio przeszkoleni. Kierują oni tak, aby piesi mogli przejść przez pasy, a na drodze nie tworzyły się zbyt duże korki. Powstaje jednak pytanie, czy aby na pewno ruchem powinni kierować ochroniarze?

Właściciel musi zadbać o bezpieczeństwo

Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich tłumaczy, że za drogi wokół galerii odpowiada deweloper. On też musi zapewnić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych.

- To deweloper odpowiada za zapewnienie obsługi komunikacyjnej wokół tego nowowo wybudowanego obiektu - mówi Karolina Gałecka.

Jak się dowiedzieliśmy, żeby kierować ruchem trzeba posiadać uprawnienia. Jak mówi nadkomisarz Marek Łempicki z wydziału ruchu drogowego stołecznej policji, takie uprawnienia posiadają między innymi policjanci, żandarmeria wojskowa, straż graniczna czy straż pożarna. 

Kto jeszcze może kierować ruchem?

Uprawnienia można też zdobyć w inny sposób. W tym celu taka osoba musi przejść szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

- Jeżeli zarządca drogi taką osobę wytypował, a teren, na którym ta osoba reguluje ruch należy do zarządcy, to trzeba się w pełni do tych poleceń zastosować - tłumaczy nadkomisarz Marek Łempicki.

Jak zapewnił nas deweloper w przesłanym nad oświadczeniu, ochroniarze są przeszkoleni, a kierowanie ruchem jest jedynie rozwiązanie tymczasowym. Problem dużego natężenia ruchu ma rozwiązać przebudowa skrzyżowania przy pętli tramwajowej. 

Oświadczenie dewelopera przesłane Radiu Kolor:

"Aby zapewnić bezpieczeństwo w pobliżu przejścia dla pieszych pojawili się specjalnie przeszkoleni przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego pracownicy ochrony. To tymczasowe rozwiązanie stosowane jest jedynie w dniach, w których występuje tam zwiększone natężenie ruchu. Rozwiązaniem docelowym jest instalacja sygnalizacji świetlnej oraz detektorów na skrzyżowaniu w pobliżu pętli tramwajowej na ul. Zgrupowania AK „Kampinos”, która została uwzględniona w zatwierdzonym przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu nowym planie sytuacyjnym. Dokument przygotowany z inicjatywy Galerii Młociny i będący aktualnie na etapie dalszych konsultacji, wprowadza pokaźną liczbę dodatkowych udogodnień dla ruchu w okolicy, w tym uwzględnia stworzenie ciągłej ścieżki rowerowej. Budowa wszystkich nowych elementów infrastruktury komunikacyjnej w nim określonych będzie w całości sfinansowana przez Galerię Młociny. Chcemy podkreślić, że bezpieczeństwo pieszych na przejściu i wszystkich odwiedzających nasze centrum, jest dla nas absolutnym priorytetem".

mo

Podziel się:

netgraf.pl