Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Jesteś w ciąży? Zaparkujesz na specjalnym miejscu

Dodano: 2019-07-15 18:30:00
fot. geveko-markings.com
fot. geveko-markings.com

Na razie są jedynie przed galeriami handlowymi, ale niedługo mogą pojawić się też przed urzędami. Chodzi o miejsca parkingowe dla... kobiet w ciąży.

Podobne miejsca parkingowe znajdują się już w innych miastach, m.in w Rzeszowie. W Warszawie takie udogodnienia możemy znaleźć głównie na terenie galerii handlowych. Radni Koalicji Obywatelskiej chcą jednak, aby wkrótce się to zmieniło. 

Za tydzień na Ursynowie

Jak tłumaczy radna KO Renata Niewitecka, już za tydzień pierwsze takie miejsce znajdziemy przed urzędem dzielnicy Ursynów.

- Rozmawiając z moimi koleżankami, które były w ciąży, czy też są w ciąży, dla których bardzo dużym problemem jest podejście kilkaset metrów, czy kilka kilometrów do urzędu, żeby załatwić sprawę. Pomyśleliśmy o tym, żeby ułatwić im życie - mówi Radiu Kolor miejska radna. Radna podkreśla również, że zgłosiło się do niej mnóstwo osób, które pomysł uznały za bardzo dobry.

Brak przepisów

Na razie jednak takie miejsca będą mogły znaleźć się jedynie na drogach wewnętrznych - a ponieważ urzędy są takimi drogami, to burmistrz każdej dzielnicy musi indywidualnie wystować taką prośbę. Na drogach zewnętrznych natomiast, czyli publicznych, nie pozwalają na to przepisy. 

- Organ zarządzający ruchem, czyli Biuro Polityki Mobilności i Transportu w Warszawie może wyznaczać miejsca parkingowe, które są ujęte w przepisach i ustawie. Tutaj jednak - według ustawy o ruchu drogowym, nie ma mowy o miejscach parkingowych dla kobiet w ciąży - wyjaśnia Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich. Jak dodaje rzeczniczka ZDM, zmiany takich przepisów może dokonać jedynie ustawodawca, czyli Parlament. 

Pierwsze miejsce parkingowe dla ciężarnych pojawi się w przyszłym tygodniu na Ursynowie, ale wiadomo już, że Praga-Północ również rozważa takie rozwiązanie.

Warto też zaznaczyć, że nie brakuje również przeciwników tego typu pomysłów, którzy podkreślają, że ciąża nie jest chorobą, a przyszła mama jest osobą pełnosprawną.az

Podziel się:

netgraf.pl