Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Słynny „Czterdziestolatek” obchodzi dzisiaj 42. rocznicę premiery

Dodano: 2017-05-16 06:00:00
fot. kadr z filmu
fot. kadr z filmu "Czterdziestolatek"

Dzisiaj mijają 42 lata odkąd na antenę Telewizji Polskiej wyemitowano premierowy odcinek „Czterdziestolatka” w reżyserii Jerzego Gruzy.

To był jeden z najpopularniejszych seriali powstałych w czasach PRL-u. Zabawne perypetie sympatycznego inżyniera Stefana Karwowskiego na tle Warszawy z lat 70. doskonale wpasowały się w gusta ówczesnych widzów.

Pierwszy odcinek w telewizji pokazał się 16 maja 1975 roku jako zapowiedź 7-odcinkowej serii. Natychmiast okazało się, że opowieść o 40-letnim inżynierze borykającym się z kryzysem wieku średniego będzie ogólnopolskim hitem. Komediowej fabule smaku dodawała PRL-owska rzeczywistość pokazywana z przymrużeniem oka. W związku z dużą popularnością serialu szybko podjęto decyzję o nakręceniu kolejnych serii. Ostatecznie do emisji wypuszczono 21 odcinków.

W Warszawie jest parę miejsc, bez których akcja serialu nie mogłaby się toczyć. To oczywiście słynna Trasa Toruńska, przy której pracował główny bohater, czy blok przy Pięknej, w którym mieszkała rodzina Karwowskich.

Najsłynniejszy warszawski czterdziestolatek stał się nieodłącznym symbolem budującej się stolicy. Jako wyraz wielkiej sympatii dla roli odgrywanej przez Andrzeja Kopiczyńskiego, miasto postanowiło uhonorować głównego bohatera.

Mowa oczywiście o Rondzie Czterdziestolatka, czyli skrzyżowaniu na pograniczu warszawskiego Śródmieścia i Ochoty, u zbiegu Alej Jerozolimskich, ul. Chałubińskiego oraz alei Jana Pawła II. Warto dodać, że rondo znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego, nad którym również pracował inżynier Karwowski.

Mimo wielu zmianom, które zaszły od czasu premiery serialu zarówno na terenie Warszawy, jak i całego kraju „Czterdziestolatek” nadal śmieszy i daje do myślenia tak samo jak 42 lata temu. Czy w takim razie faktycznie zmieniło się aż tak dużo?

 

ed

Podziel się: