Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

"Stara Warszawa" na murze. Odkrycie w Teatrze Baj

Dodano: 2019-08-14 13:02:41
fot. Facebook/Michał Krasucki
fot. Facebook/Michał Krasucki

Podczas remontu Teatru Baj na Pradze Północ odsłonił się zabytkowy napis. Teraz znalezisko zostanie zakonserwowane i wyeksponowane.

Jak informuje na swoim Facebooku stołeczny konserwator zabytków, Michał Krasucki, podczas remontu w Teatrze Baj na Pradze Północ dokonano sensacyjnego odkrycia. Na jednej ze ścian remontowanego pomieszczenia, robotnicy odsłonili historyczny napis o treści: SALA IMIENIA MINY ROTBLATOWEJ.

Kim była Mina Rotblat?

„Nasze małe śledztwo wykazało, że prawdopodobnie fundowała budowę przytułku dla dzieci przy ul. Jagiellońskiej znanego jako Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona.  Pochowana jest na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. Dowiadujemy się, że nosiła panieńskie nazwisko Rosenberg, była dwukrotnie zamężna (I voto Prużan, II voto Rotblat), a zmarła 10 listopada 1919 r. w wieku 57 lat. Z inskrypcji na jej nagrobku wyczytamy także, że była orędowniczką ubogich i cierpiących” – pisze Michał Krasucki.

Historyczny napis znajduje się obecnie w projektowanym szybie windowym. Urząd Miasta planuje zakonserwować napis, a następnie przenieść go w bardziej reprezentacyjne miejsce.

Teatr Baj jest najstarszym w Polsce teatrem lalek, mieści się przy ulicy Jagiellońskiej 28. Budynek powstał z projektu Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa w latach 1911-1914. Gmach przeznaczony był do celów wychowawczo-oświatowych dla dzieci, pełnił funkcję przytułku. Po wojnie, kiedy mieszcząca się tam wówczas synagoga, została zniszczona, przestrzeń przebudowano na Teatr Żydowski, natomiast przytułek na przedszkole.

ag

Podziel się:

netgraf.pl