Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Cięcia w budżecie. Ratusz chce wstrzymać kilka inwestycji

Dodano: 2019-08-21 09:20:45
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Nawet 1,2 mld złotych straci aglomeracja warszawska na reformie podatkowej, którą zapowiada rząd. To oznacza, że stolica zrezygnuje z niektórych inwestycji.

Jak podaje Super Express trwają obecnie przygotowania do sporych cięć budżetowych.

Rząd wprowadza zmiany m.in. w podatkach, jednocześnie odmawia przekazania samorządowi pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli” – czytamy.

Oznacza to, że do budżetu Warszawy wpłynie nawet o 1,2 mld złotych mniej, co będzie skutkowało wstrzymaniem lub całkowitą rezygnacją z wielu planowanych inwestycji.

Nie będzie mostu, obwodnicy ani nowego teatru czy domu kultury

Budowa mostu Krasińskiego, pomimo tego, że inwestycja była już wiele razy odkładana, na razie zostaje zawieszona do odwołania. W najbliższym czasie nie ma też szans na dokończenie obwodnicy Pragi, o co mieszkańcy apelowali od dawna. Zagrożona jest też budowa sali koncertowej dla Sinfonii Varsovii na Pradze, a także Teatru Rozmaitości na Placu Defilad. Natomiast na Woli nie powstanie nowy dom kultury.

Aby inwestycje mogły być kontynuowane, ratusz musiałby zgodzić się na zadłużenie stolicy. Jednak na ten moment żadna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

- Muszą być zapewnione podstawowe, bieżące potrzeby mieszkańców. A to oznacza konieczność szukania oszczędności w wydatkach inwestycyjnych – komentuje sprawę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rząd zapowiada obniżenie podatku PIT z 18 do 17 procent. To uszczupli budżet samorządów, stąd planowane oszczędności.

ag

Podziel się:

netgraf.pl