Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Plaga moli na Białołęce. Mieszkańcy: są wszędzie

Dodano: 2019-08-22 15:40:15
fot. słuchacz Michał
fot. słuchacz Michał

Warszawa boryka się z plagą moli. Insekty są w mieszkaniach i na klatkach schodowych. 

Mówiliśmy już w te wakacja o pladze komarów, a także o pladze modliszek. Teraz dochodzi do nich kolejna - plaga moli. Na problem zwrócił uwagę jeden z naszych słuchaczy. - Od kilku tygodni mam w mieszkaniu coraz więcej moli. Zawsze trafiała sie jedna, czy dwie, ale nie tyle. Sąsiedzi mają podobnie - napisał na info@radiokolor.pl Michał z Białołęki i dołączył zdjęcie z insektami. 

Okazuje się, że to problem także innych mieszkańców Białołęki. W internecie informują, że mole można wpadają przez okna i drzwi do mieszkań i na klatki schodowe. Są tacy, którzy dopiero w tym roku pierwszy raz w życiu zobaczyli u siebie te owady. 

 

Eksperci przyznają, że problem faktycznie jest i dotyczy całej Warszawy. - Problem ogólnie moli jest bardziej sezonowy, czyli rzeczywiście od wiosny do jesieni jest wzmożona ich aktywność - przyznaje Eryk Połeć, ekspert ds. zwalczania szkodników.

Jak dodaje, owady te często przynosimy do domów w produktach ze sklepów, gdzie sytuacja w okresie letnim pozostawia wiele do życzenia. - Niestety w naszych sklepach spożywczych sytuacja jest, ująłbym to delikatnie mówiąc, dramatyczna. Wynika to z faktu, ze owady te nie są łatwo zwalczane - mówi ekspert. 

Problem dla alergików

Mole spożywcze to małe owady, przypominające ćmy. Mimo że dla człowieka nie są zwykle groźne, to potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Bywają też problemem dla alergików.

- Same w sobie, zarówno motyle jak też larwy, dla człowieka ani dla zwierząt domowych nie wykazują specjalnych niebezpieczeństw, natomiast u osób wrażliwych, np. u alergików mogą powodować problemy – ostrzega Eryk Połeć.

 

Mole spożywcze upodobały sobie głównie pokarmy sypkie, takie jak kasze, mąka, ryż, płatki, kuskus czy przyprawy. Jednak znaleźć je można również w czekoladzie czy orzechach. Owady zanieczyszczają te produkty fekaliami, tworząc w żywności cienkie nici.

Najbardziej pomocne w trudnej walce z tymi owadami może się okazać po prostu utrzymywanie porządku w mieszkaniu, bo mole zwykle są tam, gdzie znajduję resztki jedzenia.

 

ag

Podziel się: