Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Droga wyprawka szkolna. 550 złotych za 12 książek

Dodano: 2019-08-24 13:44:18
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Wyprawka szkolna w tym roku będzie droższa. Mocno w górę poszły ceny m.in. podręczników. 

550 złotych. Tyle Pani Agnieszka z Pragi Północ zapłaciła w tym roku za książki dla swojego syna. I to tylko za 12 książek. To nie wszystko, bo jak mówi, do tego dochodzą ćwiczenia, czy zbiory zadań. Finalnie koszt wyprawki jeszcze wzrośnie.

- Dodatkowo dochodzą zeszyty, buty na W-F, ale też na zmiane - to kolejne 100 złotych. Dodatkowo spodenki, koszulki na W-F, plecak, piórnik i wiele wiele innych - mówi nam mama 15-letniego Marka.

Pani Agnieszka zwraca też uwagę, że książki mimo, że drogie, to są też słabo wykonane.

- One są w cienkich okładkach, cienkie kartki, na papierze takim dosyć cienkim kredowym. Podejrzewam, że one ulegną zniszczeniu zaraz po wrzuceniu do plecaka...- mówi. 


Razem Pani Agnieszka policzyła, że za wyprawkę w tym roku zapłaci około 1000 złotych. Dla porównania, w ramach programu "Dobry start" rodzice dostają 300 złotych. Sporo mniej, ale wielu zauważa też, że kilka lat temu takiego wsparcia nie było wcale. 

Pierwszoklasiści w liceum używanych książek nie odkupią

Uczniów, którzy idą do liceum po 8 klasie szkoły podstawowej, obowiązuje nowa podstawa programowa. Co za tym idzie, jako jedyni muszą mieć zupełnie nowe książki. Nie mogą więc odkupić od poprzedniego rocznika używanych podręczników. Jak sprawdziliśmy, w Warszawie nie ma problemów z zakupieniem kompletu nowych książek. 

Przykładowo w zeszłym roku za podręcznik do fizyki trzeba było zapłacić 39 złotych. Teraz to koszt 45 złotych. Podobnie podrożały książki do chemii - z 37 złotych do 45 złotych.

Jak podaje Gazeta Stołeczna, przykładowy, niepełny komplet podręczników dla uczniów z rozszerzonym programem matematyki i fizyki wymagany przez jedno z liceów w Śródmieściu, to w najtańszej wersji prawie 400 zł. az

Podziel się: