Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Artyści malarze odmalowali historyczne murale! 'Wypełniamy wyrwę'

Dodano: 2019-08-24 16:33:36
fot. Dla Pragi/Facebook
fot. Dla Pragi/Facebook

Nie na Targowej, tylko na Zamoyskiego. Za sprawą artystów malarzy, histotyczne murale wróciły na Pragę! 

O zamalowaniu prawie 50-letnich murali znajdujących się na elewacji kamienicy przy Targowej 15, informowaliśmy w połowie lipca. Reklamy nieistniejący już marek Foton i Jubiler stanowiły charakterystyczny element krajobrazu dzielnicy. Były też dobrze widoczne z pociągów, które przejeżdżały trasą średnicową. Teraz nie ma ich wcale. Zniknęły pod grubą warstwą szarej farby. 

Kontrowersje, jakie wywołało zamalowanie peerelowskich murali, skłoniły właściciela do zmiany decyzji. Reklamy mają wrócić. Na razie konserwator zabytków sprawdza, w jakim zakresie można odtworzyć malowidła.

"Wypełniamy powstałą wyrwę"

Nie czekając efekty prac przy Targowej, z inicjatywą namalowania muralu nawiązującego do reklam Fotonu i Jubilera wyszło Good Looking Studio. Kompozycja powstała na elewacji kamienicy przy Zamoyskiego 29. Jak podkreślają malarze graficy, to forma protestu przeciwko zniknięciu z Pragi "najlepiej zachowanej, sentymentalnej pocztówki malarstwa wielkoformatowego w Warszawie".

- Oddając hołd prekursorom ręcznie malowanej reklamy i czyniąc ukłon w stronę lokalnej społeczności, wypełniamy powstałą wyrwę w tkance prawobrzeżnej Warszawy - informuje Good Looking Studio. 

Mural pozostanie przy Zamoyskiego do jesieni. Do tego czasu być może uda się odtworzyć oryginalne reklamy Fotonu i Jubilera.

fot. Good Looking Studio

łj

Podziel się: