Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Bagno na dachu szkoły. Innowacyjny projekt w Markach

Dodano: 2019-09-03 06:18:49
fot. Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki/Facebook
fot. Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki/Facebook

To pierwsza tego typu szkoła w Polsce. Nowa placówka w Markach swoim dachu ma... bagno.

Innowacyjna szkoła powstała w ramach Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Placówka łączy wiele rozwiązań ekologicznych. Niektórzy wykonawcy budynków inwestują w ogrody na dachu, ale bagno jest pierwszym w kraju.

Oprócz sal lekcyjnych, w budynku będzie basen czy hala sportowa. Do funkcjonowania tego budynku niezbędny jest prąd, woda oraz ogrzewanie zimą i klimatyzacja latem. Skąd pomysł na taką szkołę?

- Pomysł wziął się z potrzeb. Były potrzeby w zakresie oświaty i został wybrany projekt, który zakłada samowystarczalność - mówi prezes Mareckich Inwestycji Miejskich, Piotr Grubek.

- Mamy panele fotowoltaiczne, mamy agregat, który służy do podgrzewania wody basenowej, ale również tworzy prąd - wymienia Piotr Grubek.

Bagienny dach rajem dla zwierząt

Najbardziej innowacyjny jest dach. Nie łatwo było zbudować konstrukcję, która utrzyma tysiące hektolitrów wody. Chodzi głównie o gromadzenie deszczówki. W bagnie będą żyły różne zwierzęta, a w szuwarach, którymi będzie ono porośnięte, swój dom znajdą ptaki.

- Można tam wprowadzać takie zwierzątka, które zajmą się np. komarami. Już teraz znajduje się tam wiele ptaków, które korzystają z naszej wody - tłumaczy Piotr Grubek.

Ten ekologiczny projekt kosztował 110 milionów złotych. Pomysł cieszy się tak duża popularnością, że niektórzy proszą już nawet o... sesję zdjęciową na bagiennym dachu.

mo

Podziel się:

netgraf.pl