Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

"W lecie gorąco, w zimie wieje". Wiaty przystankowe w ogniu krytyki

Dodano: 2019-09-10 21:01:23
fot. ZTM
fot. ZTM

W Warszawie pojawią się kolejne nowe wiaty przystankowe. Tyle że według mieszkańców, wiaty nie zdają egzaminu.

Jeszcze w tym roku 25 nowych wiat przystankowych stanie w różnych lokalizacjach Warszawy. Nie będą się one różnić od tych, które znamy z warszawskich ulic. Mieszkańcy jednak nie są z nich do końca zadowoleni.

Ostatnie upalne lato dało się we znaki podróżnym - do tego stopnia, że wielu z nich cienia szukało... za wiatami. Zimą nie jest lepiej - wtedy problemem jest wiatr i śnieg, który wpada na przystanek. 

- Nie spełniają swojej funkcji. Z moich obserwacji to ludzie w lato stoją obok przystanku, bo we wnątrz jest za goroąco. W lecie gorąco, w zimie wieje - mówi jeden z mieszkańców.

Tomasz Kunert z Zarządu Dróg Miejskich tłumaczy, że już teraz wygląd wiat przystankowych to konstrukcyjny kompromis. Każda z nich zbudowana jest tak, aby służyć o każdej porze roku.

- Nie mogę być one szczelnie zabudowane, bo np. w okresie letnim nie będzie tam w ogóle przewiewu - mówi Tomasz Kunert.

Będą też innowacyjne wiaty

Co ciekawe, oprócz standardowych elementów wyposażenia jak ławki oraz gabloty informacyjne, dwie z nowych wiat będą miały... instalacje fotowoltaiczne. Na przystanku Trakt Lubelski – Las 01 instalacja posłuży do oświetlenia wnętrza wiaty, a na Rzeszotarskiej 01 do oświetlenia gabloty informacyjnej.

Panele fotowoltaiczne, elementy sterujące oraz zestaw akumulatorów będą na górnej powierzchni dachu wiaty. Panele fotowoltaiczne powinny być umieszczone pod kątem umożliwiającym zsuwanie się zalegającego śniegu.

mo/łj

Podziel się:

netgraf.pl