Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Brakuje nauczycieli w stołecznych szkołach. Ratusz alarmuje

Dodano: 2019-10-09 13:45:00
fot. UM Warszawa
fot. UM Warszawa

Polski nauczyciel pracuje najwięcej w Unii Europejskiej. Tymczasem pojawił się raport, który mówi o 1700 wakatach w warszawskich placówkach.

Urząd Miasta opublikował raport dotyczący braków na stanowisku nauczycielskim w stołecznych szkołach.

Przeszło tysiąc siedemset nauczycielskich etatów w warszawskich szkołach i przedszkolach nadal nie zostało zapełnionych” – alarmuje ratusz.

W związku z niepokojącą sytuacją naszym dzisiejszym gościem w „Sprawach Warszawy” była Joanna Gospodarczyk, dyrektorka stołecznego Biura Edukacji. Poruszyła ona problem nadgodzin.

- Badania pokazują, że polscy nauczyciele, warszawscy w tym również pracują ponad czterdzieści godzin. To są naprawdę jedne z największych wskaźników w Unii Europejskiej. To właśnie polski nauczyciel, który nie dość, że prowadzi lekcje, ale też spotyka się z nauczycielami, przygotowuje się do lekcji, ale wykonuje też wiele innych zadań, które związane są czy z biurokracją oświatową, czy z takimi dodatkowymi zadaniami jak wycieczki czy wyjścia do teatru – tłumaczy Joanna Gospodarczyk.

Dlatego też zaczęły pojawiać się głosy, że nauczyciele zrezygnują z prowadzenia zajęć pozalekcyjnych.

Pracują ponad etat

- Większość nauczycieli pracuje ponad etat, czyli pracuje do półtora etatu, a trzy tysiące nauczycieli więcej. To jest taka sytuacja, że nauczyciele są po prostu zmęczeni tym, ze pracują w kilku szkołach i do tego dokłada się jeszcze decyzja o nowym strajku. My to odczytujemy jako wyraz wielkiej frustracji całego środowiska nauczycielskiego – mówi Joanna Gospodarczyk.

W warszawskich placówkach oświatowych pracuje łącznie 30 tys. nauczycieli, a 24 tys., czyli znaczna większość ma półtora etatu.

ag

Podziel się:

netgraf.pl