Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Skoda wyjedzie na tory. Tak będą wyglądać nowe pociągi metra

Dodano: 2019-10-10 16:30:00
fot. Skoda
fot. Skoda

Czeska Skoda zaprezentowała projekt warszawskich pociągów. Zastosowano w nich najnowsze technologie.

Sześć klimatyzowanych wagonów z udogodnieniami dla niepełnosprawnych i rozbudowanym systemem informacji pasażerskiej. Miedzy innymi takie rozwiązania będą posiadały nowe składy warszawskiego metra.

Cały pociąg pomieści w sumie 1500 podróżnych. Zostaną w nim wyznaczone specjalne strefy dla wózków dziecięcych, inwalidzkich i rowerów. W każdym wagonie znajdzie się system monitoringu.

Jak podaje Skoda Transportation, pociąg w całości zostanie wykonany z aluminium. Dzięki temu, będzie lekki i z łatwością rozwinie prędkość do 90 km/h.

Należy zaznaczyć, że zaprezentowany projekt jest tylko wstępnym zarysem. Dopiero po podpisaniu umowy zostanie ukazana ostateczna wizualizacja.

Przetarg z drogą sądową

Ostateczne wyniki konkursu poprzedziła długa batalia sądowa. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

- Cieszę się, że po długim postępowaniu administracyjnym i sądowym zostaliśmy potwierdzeni jako zwycięzca przetargu na dostawę pociągów do Warszawy. Potwierdzono, że nasza oferta była najlepsza. To przełomowy kontrakt na miejskie pojazdy szynowe – warszawski przetarg był jednym z największych w Europie, ale na decyzję czekaliśmy ponad dwa lata – pinformował Petr Brzezina, prezes zarządu i prezes grupy transportowej Škoda.

W ramach umowy, do Warszawy trafi 45 czeskich składów, których koszt zakupu wyniesie 1,308 mld złotych. Pierwsze pociągi wyjadą pod koniec 2021 roku.

mc

 

Podziel się: