Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Płot podzielił mieszkańców Żoliborza. Konflikt narasta

Dodano: 2019-11-14 10:11:11
fot. Gazeta Żoliborza
fot. Gazeta Żoliborza

Dwa osiedla, jeden płot. Ogrodzenie stworzyło wieloletni spór pomiędzy mieszkańcami osiedla „Robyg” i „Zielonego Żoliborza”.

Przeszkoda pojawiła się kilka lat temu, ale do tej pory jest powodem osiedlowych dyskusji. Postawił ją jeden z deweloperów, który w ten sposób chciał się odgrodzić od konkurencyjnego wykonawcy. Zrobiono to bez konsultacji z mieszkańcami, co zapoczątkowało konflikt.

Kilka dni temu problem powrócił, ponieważ ktoś nielegalnie zdemontował fragment ogrodzenia. Zrobiono no pod osłoną nocy. Mieszkańcy postanowili raz na zawsze rozwiązać spór i wystosowali w tej sprawie petycję. Sprawę poruszyła Gazeta Żoliborza.

- Proponujemy zatem pozostawienie aktualnego stanu (t.j. otwartego pieszego przejścia) lub choć furtki testowo, na kilka miesięcy i sprawdzenie, czy jego istnienie w rzeczywistości przełoży się na wygodę, bezpieczeństwo czy inne niedogodności dla naszych mieszkańców – czytamy.

Pod petycją podpisało się już ponad 200 osób. Protestujący zaznaczają, że na wizualizacjach nie widniał żaden płot.

Plany, a rzeczywistość

Według obowiązującego od 2018 roku planu zagospodarowania, teren pomiędzy osiedlami jest częścią wspólną dla wszystkich mieszkańców i nie ma potrzeby jego ogradzania.

– Teren, na którym jest płot jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali w budynkach przy ulicy Rydygiera 11, 11a, 13, 13a. Konieczne jest podjęcie decyzji, czy płot zostaje czy nie, ale do tego niezbędne jest zorganizowanie spotkania, w trakcie którego dojdzie do dialogu, a finalnie do głosowania. Uważam, że w tej sprawie konieczny jest dialog i wypracowanie porozumienia pomiędzy mieszkańcami. Decyzja powinna zapaść demokratycznie – mówi w rozmowie z "Gazeta Zoliborza", Katarzyna Stępniak.

Administrator osiedla zaznacza, że ogrodzenie postawiono ze względów bezpieczeństwa. Mieszkańcy z sąsiednich osiedli przechodzą miedzy innymi drogami dojazdowymi do garaży i parkingów.

Gazeta Żoliborza/mc

Podziel się:

netgraf.pl