Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Syreny opanowały Centrum. Nowy mural na „patelni”

Dodano: 2017-03-04 15:21:30
fot. UM Warszawa
fot. UM Warszawa
Przy Metrze Centrum pojawiły się czarno-białe syreny. Murale nawiązują do prac znanych artystów, między innymi Pabla Picassa.

Warszawska „patelnia” znowu przybrała nowy wygląd. Przy wejściach do Metra Centrum pojawiły się czarno-białe syreny, które są reprodukcjami prac znanych artystów. Muzeum Sztuki Nowoczesnej przygotowało nowe murale jako zapowiedź wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza”, która ruszy 25 marca.

- Wybraliśmy prace, które bardzo blisko wiążą się z historią Warszawy, ponieważ wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza” w dużo szerszy sposób traktuje temat syreny i są to prace z całego świata. Pokazują one tę hybrydyczność, połączenie kobiety i ryby, ale także różnego rodzaju inne hybrydy, które łączą się z tematem syreny. Natomiast na patelnię wybraliśmy te syreny, które warszawiakom mogą przybliżyć te znaczenia, które są najbliżej herbu stolicy – mówi Radiu Kolor Zofia Czartoryska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Mural powstał we współpracy z nowym partnerem Muzeum nad Wisłą, firmą Innogy. Pomysłodawcy chcieli za jego pomocą przypomnieć warszawiakom, że syreny wpisują się w historię stolicy. Królujące przy Metrze Centrum postacie nawiązują do prac znanych artystów, m.in. Pabla Picassa.

- W 1948 roku Picasso namalował syrenkę na ścianie mieszkania na osiedlu na Kole. To był jedyny raz kiedy artysta gościł w Polsce i był oprowadzany po Warszawie przez małżeństwo słynnych modernistycznych architektów. Narysował syrenkę warszawską, która zamiast miecza trzymała młotek, czyli symbol odbudowujących Warszawę robotników – mówi Zofia Czartoryska

Warszawska syrenka autorstwa Pabla Picassa już nie istnieje, ponieważ została usunięta przez lokatorów mieszkania, na ścianie którego ją namalowano.

- Niestety syrenka cieszyła się taką popularnością, że ludzie, którzy mieszkali w tym mieszkaniu mieli dosyć tych ciągłych wycieczek i w 1953 roku ta syrenka została zamalowana. Istnieje już tylko na archiwalnych fotografiach, więc chcieliśmy w taki symboliczny sposób ją odtworzyć, by warszawiacy mogli ją znowu zobaczyć i poznać to świetne dzieło – opowiada Czartoryska.

Czarno-białe syreny zajmują całą ścianę przy Metrze Centrum.

- Na muralu oprócz syrenki Pabla Picassa przedstawiliśmy najstarszy herb Warszawy, czyli syrenę, która ma łapy smoka i zupełnie inną formę niż ta, którą znamy dzisiaj. Do tej najstarszej syreni nawiązują w ciekawy sposób prace Aleksandry Waliszewskiej, przedstawiają trochę demoniczną, hybrydyczną historię syreny, która też jest zawarta w historii syreny – dodaje Zofia Czartoryska.

Wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza” będzie otwarciem nowej placówki Muzeum Sztuki Nowoczesnej na bulwarach Wiślanych. Muzeum nad Wisłą to tymczasowy pawilon wystawowy obok Centrum Nauki Kopernik. Syrenie murale można oglądać przy Metrze Centrum do końca marca.
 
obe

Podziel się:

netgraf.pl