Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Veturilo przez cały rok? Drogowcy: to nam się nie opłaca

Dodano: 2019-11-29 06:26:03
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Wraz z końcem listopada kończy się sezon miejskich rowerów. Czy jest szansa na to, że niedługo rowery będą dostępne przez cały rok?

Jednoślady trafią do magazynów na konserwację i wrócą dopiero w marcu. Trwa jednak dyskusja, czy rowery nie powinny być dostępne przez cały rok. Mieszkańcy przyznają, że zimą chętnie wsiadaliby na miejskie rowery. 

- Jeżdżę, również w zimie, dla mnie to bardzo wygodne. W całej Europie rowery są dostępne przez cały rok. Ja wolę jeździć rowerem niż autobusem, nawet jak jest zimno, nie przeszkadza mi to - mówią mieszkańcy. 

Drogowcy mają wątpliwości 

Wydłużenie sezonu jest jednak mało prawdopodobne. Jak mówi jednak Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich, takie rozwiązanie po prostu się miastu nie opłaca.

- Dopłata do jednego wypożyczenia przez miasto w zimie wyniosłaby 30 złotych, dopłata latem wynosi 1,31 zł. Ta dysproporcja jest bardzo duża. Dlatego zdecydowaliśmy się zostawić rowery w okresie od marca do końca listopada - tłumaczy Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich. 


 
W okresie zimowym liczba chętnych do korzystania z Veturilo znacznie maleje. Latem z miejskich jednośladów korzysta około 300 tysięcy osób miesięcznie, zimą ta liczba mogłaby spaść do zaledwie dwudziestu tysięcy.

Jeśli chodzi o przyszłość miejskich rowerów, to zmiany będą możliwe dopiero w 2021 roku, bo wtedy firmie kończy się umowa. Drogowcy rozważają możliwość wydłużenia sezonu do końca grudnia.

ap

Podziel się:

netgraf.pl