Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Zielony Żoliborz z zieloną energią. Fotowoltaika na dachu

Dodano: 2019-12-02 14:00:05
Fot. ZGN Żoliborz
Fot. ZGN Żoliborz

Dzięki warszawskiemu programowi dofinansowania lokalnych źródeł energii odnawialnej, na Żoliborzu można już korzystać z ekologicznego prądu. Mieszkańcy nie tylko zaoszczędzą pieniądze, ale i uratują drzewa.

Nie od dziś wiadomo, że odnawialne źródła energii niosą ze sobą wiele korzyści. Coraz częściej mieszkańcy decydują się na instalowanie paneli fotowoltaicznych, aby oszczędzić nie tylko pieniądze, ale przy okazji np. ratować okoliczne drzewa.

Dziennikarze Gazety Żoliborza informują, że w tej dzielnicy pierwsze takie panele zainstalowano w na dachu budynku przy ulicy Bieniewickiej 2a. Panele mają moc 13,44 KW, a dzięki nim uda się ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 8640 kg. Pozwoli to również uratować 224 drzewa. Jak szacują żoliborscy urzędnicy, w tym konkretnym przypadku, oszczędności skumulowane w ciągu 20 lat wyniosą ponad 500 tys. zł. 

Zielony Żoliborz bardziej zielony dzięki fotowoltaice

Na Żoliborzu fotowoltaika może pojawiać się częściej. Jak czytamy w artykule Gazety Żoliborza, w ubiegłym tygodniu eksperci, w dziedzinie pozyskiwania energii, spotkali się z żoliborskimi zarządcami nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Prelegenci na spotkaniu wspólnie stwierdzili, że im większe zużycie energii, tym bardziej opłacalna jest inwestycja w odnawialne źródła energii. W pierwszej kolejności o panele słoneczne powinny starać się wspólnoty z dużych bloków z windami, gdzie koszty energii z części wspólnych są wysokie.

- Zależy mi na tym, żeby nasza dzielnica była pionierem w pozyskiwaniu energii przy pomocy ekologicznych rozwiązań. Chciałabym, aby określenie „zielony Żoliborz” nabrało większego znaczenia - mówi w rozmowie z dziennikarzami Gazety Żoliborza radna tej dzielnicy Izabela Rychter.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Burmistrz dzielnicy rozważa zorganizowanie takiej konferencji z udziałem chętnych mieszkańców, aby mogli się wypowiedzieć, czy chcieliby ekologicznej energii u siebie.

mo/Gazeta Żoliborza

Podziel się:

netgraf.pl