Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

"To walka o życie". Studenci oddają szpik, by walczyć z rakiem krwi

Dodano: 2019-12-02 16:00:19
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Warszawscy studenci niosą pomoc tym, którzy potrzebują szpiku kostnego. Ruszyła akcja "DKMS - pokonajmy nowotwory krwi".

Chcą nieść pomoc i to bezinteresownie. Mają też w sobie dużo energii, która jest potrzebna przy walce z nowotworami krwi. To właśnie sprawia, że studenci, którzy biorą udział w akcji "DKMS - pokonajmy nowotwory krwi" oddają swój szpik, by pomóc innym zwalczyć, między innymi białaczkę.

Pomóc może każdy, ale trzeba spełniać kilka podstawowych warunków, aby móc oddać swój szpik kostny.

- Przede wszystkim trzeba być świadomym swojej decyzji, ponieważ jest to mimo wszystko walka o czyjeś życie, więc nie można zarejestrować się, a potem nie odbierać telefonów - mówi liderka akcji Natalia Bartos.

Niektórzy mają opory przed oddaniem swojego szpiku. Przede wszystkim paraliżuje strach przed wbiciem igły. Powszechnie panuje także przekonanie, że szpik pobiera się z kręgosłupa, ale Natalia Bartos wyjaśnia, że jest to mit.

- Jest np. wiele mitów jak np. pobieranie szpiku z kręgosłupa. To jest totalną bzdurą, bo pobiera się z kości biodrowej i to jest tylko 20 proc. przypadków. Większość szpiku pobiera się z krwi - tłumaczy Natalia Bartos.

Po oddaniu szpiku mamy możliwość poznać osobę, która go otrzymała. Jednak przez ochronę danych osobowych jest to możliwe po 2 latach od zabiegu. Po tym czasie, jeżeli obie strony wyrażą chęć spotkania, to mogą się zobaczyć twarzą w twarz.

Jak się zarejestrować?

Jeżeli zdecydujecie się, aby oddać swoją krew, wystarczy wejść na stronę dkms.pl i zarejestrować się. W ciągu dwóch dni otrzymasz pałeczki do wymazu oraz formularz do wypełnienia. Po ich odesłaniu cała procedura rejestracyjna trwa 2-3 miesiące.

Całej rozmowy z Natalią Bartos możecie posłuchać w zakładce podcasty.

Podziel się:

netgraf.pl