Maleje liczba osób starających się o status uchodźcy w Polsce. Od początku roku wnioski o status złożyło około 2400 osób, czyli o połowę mniej niż w podobnym okresie roku 2016. Nie oznacza to jednak, że organizacje pozarządowe mają mniej pracy.
Na jaką pomoc może liczyć osoba starająca się o status uchodźcy w Polsce wyjaśnia Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców.
- Jest to przede wszystkim zakwaterowanie i wyżywienie w ośrodkach dla cudzoziemców, opieka medyczna, opieka psychologiczna, możliwość nauki dla dzieci i młodzieży, bezpłatna nauka języka polskiego, jak również niewielkie kieszonkowe na podstawowe potrzeby.
Nie wszyscy uważają jednak mieszkanie w ośrodku dla uchodźców za najlepsze rozwiązanie.
- Te ośrodki są oddalone od dużych ośrodków miejskich. Tam naprawdę jest bardzo mała szansa na interakcję z polskim społeczeństwem – zwraca uwagę Monika Prończuk z programu Refugees Welcome Polska.
Co zatem można zrobić? Jeżeli dysponujemy wolnym pokojem możemy wynająć go osobie przebywającej legalnie na terytorium Polski, która otrzymała już ochronę międzynarodową albo właśnie się o nią stara. W ramach programu można wynająć tylko jeden pokój, dlatego jest on skierowany do osób samotnych. Sprawia to również, że najrzadziej korzystają z niego uchodźcy z Czeczenii, którzy do Polski przyjeżdżają zazwyczaj całymi rodzinami.
Warunkiem skojarzenia uchodźcy z danym gospodarzem jest władanie przez obie strony przynajmniej w stopniu komunikatywnym tym samym językiem.
Od połowy 2015 roku do programu zgłosiło się ponad trzydziestu gospodarzy.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.refugees-welcome.pl.
dz