Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Zmiany w Centrum. Najpierw urzędnicy biorą się za zebry

Dodano: 2019-12-11 17:15:00
fot.ZDM
fot.ZDM

Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił wizję nowego centrum. Jak mówi ma ono być "przyjazne, reprezentacyjne, zielone, a co najważniejsze dostępne dla wszystkich".

Pierwsze zmiany mają się pojawić już w 2020r. Na inne, trzeba będzie poczekać kilka kolejnych lat. Jak zapewnia jednak prezydent, do końca jego kadencji, czyli do 2023r., aż 80 procent z nich będzie już widoczna.

Nowe zebry

Przy rondzie Dmowskiego zostaną zbudowane przejścia naziemne. W pierwszej kolejności powstaną dwie zebry – na ul. Marszałkowskiej na wysokości ul. Widok i ul. Nowogrodzkiej, kolejna planowana jest w Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Poznańskiej. Jak zaznacza prezydent Trzaskowski, wytyczenie pozostałych na razie jest niemożliwe, przez remont, jaki planują w tym miejscu kolejarze.

- Gdyby się okazało, że kolejarze zaczną pracę w przeciągu dwóch najbliższych lat, to w tym momencie będziemy podejmowali decyzje racjonalne. Dlatego, że inwestowanie kilkunastu milionów w przejścia, które i tak zostaną rozebrane, jest po prostu bez sensu. Rondo Czterdziestolatka

Nowe przejścia powstaną również w sąsiedztwie Dworca Centralnego. Zostaną wytyczone przez północne i zachodnie ramię skrzyżowania, a także przez ul. Chałubińskiego na osi Nowogrodzkiej. Działania te pozwolą wyprowadzić część ruchu pieszego z przejścia podziemnego, co poprawi komfort przemieszczania się. Zlikwidowane zostaną też istniejące bariery architektoniczne, pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Aktywizacja Marszałkowskiej

Zmiany czeka także jedna z najsławniejszych ulic w stolicy. Miasto przyjęło uchwałę, która znacząco poprawia warunki najmu lokali użytkowych. W ten sposób urzędnicy chcą zachęcić przedsiębiorców do tworzenia w tym miejscu sklepów, kawiarni, czy restauracji z ogródkami. Jak podkreśla prezydent, ta ulica "ma tętnić życiem".

Wzdłuż ul. Marszałkowskiej zostanie również wytyczona wyczekiwana droga rowerowa, która uzupełni brakujący fragment trasy na wysokości placu Defilad. Inwestycja ta będzie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Aleje Jerozolimskie

Nową twarz być może uzyskają także Aleje Jerozolimskie. Jak tłumaczy Rafał Trzaskowski, miasto chciałoby zmienić wygląd tej ulicy na bardziej nowoczesny.

- W ciągu najbliższych kilku lat zostaną one rozkopane przez remont linii średnicowej. Polskie Koleje Państwowe są zobowiązane do tego, żeby przywrócić wygląd tej ulicy, ale jeżeli zaprojektujemy zupełnie inny wygląd, który pozwoli żeby ta ulica stała się częścią tego ożywionego centrum, to napewno będzie można to wspólnie z PKP ustalić. 
Wśród arterii, które czekają zmiany znalazły się także m.in ulica Krucza, Andersa, czy al.Jana Pawła II.

az

Podziel się:

netgraf.pl