Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Klimat, hulajnoga, a może smog? Na UW wybierają słowo roku

Dodano: 2019-12-20 11:45:15
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Możliwości są dwie: wybrać spośród zasugerowanych słów, albo zaproponować własne słowo, które najlepiej określa mijający rok. 

"Nie musi ono być nowe, nie musi kojarzyć się dobrze ani źle" czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego. Nie może być to jednak słowo obraźliwe. Zakazane są także nazwy i nazwiska. 

Konkurs polega na tym, by wybrać takie słowo, które najlepiej charakteryzuje mijający rok. W Polsce to zadanie należy do internautów. Mają do wyboru 30 propozycji, wcześniej wybranych przez specjalną kapitułę.

"To żmudna praca"

Językoznawca Uniwersytetu Warszawskiego, Magdalena Sykurska-Derwojedowa, która wraz z innymi ekspertami wybiera pulę słów uznanych za najpopularniejsze, tłumaczy, że takie zajęcie jest bardzo czasochłonne. 

- Nasz zespół najpierw śledzi słowa dnia, z dnia na dzień oglądamy słowo poprzedniego dnia. Raz na tydzień je zbieramy i mamy wtedy słowa tygodnia. I raz na miesiąc oglądamy jeszcze raz te statystyki miesięczne i to są słowa miesiąca - mówi. - Dla każdego słowa, jeśli weźmiemy bardzo długi przebieg czasu, to możemy przewidzieć z jaką częstością ono pojawi się w tekstach. Jeśli jakieś słowo pojawia nam się w jakimś przedziale czasu z wyższą częstością, niż można było się spodziewać, to możemy uznać takie słowo dla tego przedziału czasu za kluczowe - dodaje. W tej edycji, słowo roku można wybierać spośród takich słów jak m.in: strajk, brexit, lewica, równość, prywatyzacja, senat, klimat, atom, hulajnoga, smog, czy feminatyw

Zagłosować w plebiscycie można tutaj do 31 grudnia. Wyniki poznamy 3 stycznia. 


az

Podziel się:

netgraf.pl