Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

"Jeszcze wspanialsze odkrycie". Sensacja na budowie metra!

Dodano: 2019-12-20 09:39:20
Zdjęcie ilustracyjne: szkielet żubra pierwotnego (fot. wikipedia)
Zdjęcie ilustracyjne: szkielet żubra pierwotnego (fot. wikipedia)

Jeśli ta informacja się potwierdzi, może to być jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w Warszawie w ostatnich latach. 

Szczątki znalezione w tym tygodniu na budowie metra na Bródnie nie należą jednak do tura, tylko do... prażubra! To krewniak współczesnego żubra. Według dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego - byłoby to wielkie odkrycie.

- Zatarliśmy ręce, bo to byłoby jeszcze wspanialsze odkrycie. Może mieć około 12 do 14 tysięcy lat co najmniej - powiedział w Radiu Kolor dyrektor Wojciech Borkowski.

- Mamy to szczęście, że udało nam się go odkryć na głębokości niemal 11 metrów od poziomu stacji, poziomu gruntu wokół stacji. Nie spodziewaliśmy się tego - dodał dyrektor. 

Jeszcze wczoraj archeolodzy wskazywali na szczątki tura, które mogły liczyć około 8 tys. lat. Jednak nowe elementy kości wskazują właśnie na prażubra. 

Krewniak współczesnego żubra

Obecny żubr jest produktem krzyżówki prażubra i tura, która nastąpiła 120 tys. lat temu. Żubr pierwotny różnił się trybem życia i zwyczajami pokarmowymi. Zasiedlał nie tylko puszcze, ale także tereny trawiaste, a żywił się trawą, pędami drzew i krzewów oraz porostami.

Dopiero szczegółowe badania potwierdzą, do jakiego prehistorycznego zwierzęcia należą szczątki znalezione na Bródnie. 

łj

Podziel się:

netgraf.pl